Zwycięski powrót Tito Vilanovy. FC Barcelona lepsza w derbach

Autor: Grzegorz Góra | 06.01.2013 20:29 | komentarzy: 17 | kategoria: News |

Szkoleniowiec FC Barcelony ponownie poprowadził z ławki „Dumę Katalonii”, a ta nie dała szans lokalnemu rywalowi i gładko wygrała derby Barcelony 4:0. Bohaterem spotkania był Pedro Rodriguez, który strzelił dwie bramki i poprowadził kolegów do przekonującego zwycięstwa.

Od pierwszych minut spotkania gospodarze zepchnęli rywala zza miedzy do głębokiej defensywy i już po 9. minutach prowadzili 1:0. Po ładnej wymianie podań, piłkę na lewej stronie boiska otrzymał Iniesta, zbiegł z nią w pole karne i idealnie dograł do Xaviego Hernandeza, który dokładnym strzałem otworzył wynik spotkania. Nie minęło 5 minut, a na tablicy wyników widniało już 2:0. Powracający do gry po kontuzji Cesc Fàbregas w dziecinny sposób obrał obrońców Espanyolu i dograł w pole karne, gdzie piłka odbiła się od kolana Pedro i wpadła do siatki obok bezradnego Casilli. Podopieczni Javiego Aguirre nie potrafili wymienić nawet kilku celnych podań i chwilami sprawiali wrażenie kompletnie zagubionych.

Przed pierwszą dogodną sytuacją do zdobycia gola stanęli dopiero w 25. minucie, jednak była ona bardziej efektem kiksu duetu Piqué – Puyol, niż przemyślaną grą w ofensywie. Tak czy siak, będący w sytuacji sam na sam Sergio Garcia, ku uciesze kibiców Barcelony uderzył wysoko nad bramką. Okazja rywala tylko podrażniła piłkarzy Vilanovy, którzy odpowiedzieli w najprostszy sposób. W 26. minucie kapitalnym prostopadłym podaniem do Pedro popisał się Sergio Busquets, a napastnik „Blaugrany” sprytną „podcinką” podwyższył na 3:0. Nie minęły kolejne 2 minuty, a załamany Casilla wyjmował piłkę z siatki już po raz czwarty. Tym razem to on był głównym winowajcą, bo po błędzie swoich obrońców sfaulował w polu karnym Fàbregasa, a rzut karny na bramkę zamienił niezawodny Leo Messi.

Druga połowa spotkania rozpoczęła się w nieco wolniejszym tempie. Przewagę, podobnie jak w pierwszej odsłonie, posiadali gospodarze, jednak 4-bramkowa przewaga pozwoliła im na ostudzenie ofensywnych zapędów i kontrolowanie przebiegu spotkania.

Na gola kibice na Camp Nou czekali do 65. minuty, jednak zanim na dobre rozpoczęli świętowanie piątej bramki dla Barcelony, sędzia liniowy podniósł chorągiewkę i „udaremnił” Pedro Rodriguezowi ustrzelenie hat-tricka. W 73. minucie rozgrywający kapitalny mecz Hiszpan po raz kolejny pokonał Casillę, ale i tym razem arbiter dopatrzył się spalonego i pochodzący z Wysp Kanaryjskich piłkarz skończył spotkanie z zaledwie dwoma golami na koncie.

W 80. minucie meczu po raz drugi tego wieczoru Gerard Piqué postanowił sprezentować rywalom szansę na zdobycie honorowej bramki, jednak sytuację sam na sam z Valdésem koncertowo zmarnował wprowadzony chwilę wcześniej Albín. Minutę później mogło być 5:0 dla „Dumy Katalonii”, ale atomowy strzał Messiego z rzutu wolnego tylko zatrząsnął poprzeczką bramki Espanyolu. Do końca spotkania podopieczni Vilanovy praktycznie nie schodzili już z połowy Espanyolu, ale wynik nie uległ zmianie.

FC Barcelona – Espanyol Barcelona 4:0 (4:0) Xavi 9’, Pedro 14’, 26’, Messi 29’

FC Barcelona: Valdés - Alves, Piqué, Puyol, Alba – Xavi (Thiago 63’), Busquets, Fàbregas (Villa 66’) – Pedro (Sanchez 75’), Messi, Iniesta

Espanyol Barcelona: Casilla - López, Colotto, Héctor Moreno, Capdevila - Forlín, Baena (Christian 60’), Sánchez – Verdú (Stuani 63’), Garcia, Simao (Albín 77’)

• Özil przeniesie się do Barcelony?

Barcelona wciąż nie znalazła odpowiedniego zawodnika, który zastąpiłby Neymara sprzedanego w lecie do Paris Saint-Germain. Miejsce Brazylijczyka miałby zająć jego rodak, Philippe Coutinho z Liverpoolu. Jednak transfer nie wydaje się być łatwy do sfinalizowania i El Mundo Deportivo uważa, że dla "Blaugrany" inną opcją może być zakup Mesuta Özila z Arsenalu.

"El Mundo Deportivo" donosi, że Barcelona i Juventus powalczą w lecie o Christiana Eriksena z Tottenhamu. Duńczyk ma obecnie zwyżkę formy, co skutkuje nie tylko dobrą grą "Kogutów", ale także awansem Danii na Mistrzostwa Świata, które w 2018 roku zostaną rozegrane w Rosji.

Barcelona rozpocznie rozmowy ze swoim stoperem. Samuel Umtiti jest na liście życzeń Manchesteru United i władze z Camp Nou chcą Francuzowi zapewnić nową i lepszą umowę.

Pomocnik Schalke, Leon Goretzka może w nowym sezonie zagrać w Anglii. 22-latek ma umowę ważną do końca czerwca 2018 roku i już teraz jest na liście życzeń Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu czy Tottenhamu.

Środkowy napastnik reprezentacji Brazylii, Lincoln Corrêa dos Santos, pokazał się ze świetnej strony w trakcie Mistrzostw Świata do lat 17 w Indiach. Zdaniem Calcio Mercato o jego podpis zabiegać będą: Barcelona, Real Madryt, Juventus i Manchester United.