Fiesta trwa! Barcelona wygrywa i odbiera trofeum

Autor: Grzegorz Góra | 19.05.2013 22:49 | komentarzy: 22 | kategoria: Recenzja meczu |

Piłkarze Tito Vilanovy pokonali na własnym obiekcie Real Valladolid i tuż po spotkaniu w obecności 56 tys. kibiców odebrali puchar za zdobycie mistrzostwa Hiszpanii.

Pewna mistrzostwskiego tytułu FC Barcelona podejmowała dziś na Camp Nou 12. w tabeli Real Valladolid. Choć spotkanie 36. kolejki Primera Division było już tylko meczem o przysłowiową „pietruszkę”, obaj szkoleniowcy zdecydowali się desygnować do gry najmocniejsze jedenastki. W składzie „Blaugrany” zabrakło kontuzjowanego Leo Messiego, jednak między słupkami pojawił się powracający po kontuzji Víctor Valdés, który najprawdopodobniej rozgrywał swoje przedostatnie spotkanie w barwach „Dumy Katalonii”.

Mecz, zgodnie z oczekiwaniami, rozpoczął się od ataków gospodarzy, jednak pierwszą dogodną okazję do zdobycia bramki stworzyli sobie dopiero w 21. minucie. Wykorzystali ją bezbłędnie. Po szybkim przechwycie piłki w środku pola Katalończycy wyszli z błyskawiczną kontrą, Xavi dograł do wbiegającego w pole karne Perdo, a ten płaskim strzałem pokonał Jaime i otworzył wynik spotkania.

Doskonałą okazję do podwyższenia rezultatu Barca miała już dwanaście minut później. Na solową akcję zdecydował się Iniesta, który przedryblował trzech obrońców rywala, ale jego strzał zablokował jeden z defensorów i piłka poszybowała wysoko nad bramką.

Drugi gol dla Barcelony padł w 42. minucie. Po dośrodkowaniu Xaviego z rzutu rożnego Marc Valiente starał się wybić futbolówkę, a ta nieszczęśliwie odbiła mu się od kolana i wpadła do siatki obok bezradnego Jaime. Do przerwy „Duma Katalonii” prowadziła 2:0.

Druga połowa spotkania nie przyniosła zmiany obrazu gry. Piłkarze Tito Vilanovy długo utrzymywali się przy piłce i wyczekiwali na błąd defensywy gości. Ostatecznie doczekali się w 63. minucie, kiedy Cesc Fábregas urwał się lewym skrzydłem i zagrał na jedenasty metr do Pedro, jednak piłka po jego strzale musnęła jedynie poprzeczkę i wyszła poza boisko. Trzeba przyznać, że dominacja Barcelony na murawie była w tym momencie już bezdyskusyjna. Przyjezdni w żaden sposób nie zagrażali bramce Valdésa, który chwilami naprawdę mógł czuć się na murawie całkowicie niepotrzebny.

W 82. minucie Barcelona mogła i powinna podwyższyć na 3:0. Po doskonałym prostopadłym podaniu oko w oko z Jaime stanął  David Villa, ale górą w pojedynku z napastnikiem z Asturii był bramkarz gości. Prawda o mściwości niewykorzystanych sytuacji potwierdziła się pięć minut później. Po jednej z nielicznych kontr Valladolidu Montoya faulował w polu karnym Larssona, a „jedenastkę” na gola pewnym strzałem zamienił Perez.

Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie i piłkarze Barcelony mogli po końcowym gwizdku wrócić do świętowania 22 tytułu mistrzowskiego. Na murawie pojawiła się pełna kadra Blaugrany wraz ze sztabem szkoleniowym, a po chwili Tito Vilanova i Eric Abidal wznieśli w górę puchar.

FC Barcelona – Real Valladolid 2:1 (2:0) 21’ Pedro, 42’ Valiente (sam.) – 89’ Perez

FC Barcelona: Valdés – Montoya, Piqué, Mascherano, Jordi Alba – Xavi, Busquets (64’ Thiago), Iniesta (75’ Dos Santos) – Pedro, Fábregas (83’ Tello), Villa

Real Valladoild: Jaime - Peña, Rueda, Valiente, Balenziaga – Rubio (85’ Sastre), Perez - Omar, Óscar (69’ Bueno), Larsson – Guerra

• Özil przeniesie się do Barcelony?

Barcelona wciąż nie znalazła odpowiedniego zawodnika, który zastąpiłby Neymara sprzedanego w lecie do Paris Saint-Germain. Miejsce Brazylijczyka miałby zająć jego rodak, Philippe Coutinho z Liverpoolu. Jednak transfer nie wydaje się być łatwy do sfinalizowania i El Mundo Deportivo uważa, że dla "Blaugrany" inną opcją może być zakup Mesuta Özila z Arsenalu.

"El Mundo Deportivo" donosi, że Barcelona i Juventus powalczą w lecie o Christiana Eriksena z Tottenhamu. Duńczyk ma obecnie zwyżkę formy, co skutkuje nie tylko dobrą grą "Kogutów", ale także awansem Danii na Mistrzostwa Świata, które w 2018 roku zostaną rozegrane w Rosji.

Barcelona rozpocznie rozmowy ze swoim stoperem. Samuel Umtiti jest na liście życzeń Manchesteru United i władze z Camp Nou chcą Francuzowi zapewnić nową i lepszą umowę.

Pomocnik Schalke, Leon Goretzka może w nowym sezonie zagrać w Anglii. 22-latek ma umowę ważną do końca czerwca 2018 roku i już teraz jest na liście życzeń Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu czy Tottenhamu.

Środkowy napastnik reprezentacji Brazylii, Lincoln Corrêa dos Santos, pokazał się ze świetnej strony w trakcie Mistrzostw Świata do lat 17 w Indiach. Zdaniem Calcio Mercato o jego podpis zabiegać będą: Barcelona, Real Madryt, Juventus i Manchester United.