Szachtar pokonany, United awansuje z pierwszego miejsca

Autor: Ewa Grodzka | 10.12.2013 22:34 | komentarzy: 6 | kategoria: Recenzja meczu |

Manchester United dopełnił formalności i zapewnił sobie awans do fazy pucharowej LM z pierwszego miejsca. W tym celu „Czerwone Diabły” ograły u siebie Szachtar Donieck 1:0, gola zdobył Phil Jones.

David Moyes wystawił w pierwszym składzie Wayne’a Rooneya, Shinji Kagawę oraz Adnana Januzaja, zabrakło natomiast Robina van Persiego. Pierwszą groźną sytuację skonstruował w 6. minucie spotkania Phil Jones, ale jego strzał z ostrego kąta obronił Pjatow.  Goście postraszyli dopiero w 12. minucie pojedynku. Taison kapitalnie zagrał prostopadle do rozpędzonego Alexa Teixeiry, ten pognał z piłką w pole karne i bardzo groźnie uderzył.  Pomylił się naprawdę minimalnie, piłka o centymetry minęła bramkę United.

Dobrze spisał się w 17. minucie Adnan Januzaj, ale z jego strzałem w środek bramki poradził sobie Pjatow. W 20. minucie odpowiedział Costa, ale futbolówka po jego uderzeniu dość sporo minęła słupek. Piłkarze Szachtara przejęli inicjatywę, bardzo groźnie zrobiło się w polu karnym United. Genialnym rajdem popisał się w 28. minucie Teixeira, minął czterech zawodników „Czerwonych Diabłów”, dopiero zablokował go David de Gea.

Dobrą próbą popisał się Wayne Rooney po pół godzinie gry. Anglik wykonywał rzut wolny, futbolówka minimalnie minęła jednak słupek. Najbliżej otwarcia wyniku był Ashley Young w 37. minucie spotkania. Anglik znalazł się sam na sam z Pjatowem, przelobował go, ale pomylił się dosłownie o milimetry. Young znów zawiódł tuż przed przerwą, mógł wykończyć akcję po kontrze, uderzył jednak tylko nad poprzeczką.

Od początku drugiej połowy dominował Szachtar. Genialną akcję skonstruował Teixeira, ale minimalnie chybił. Ze strony United bliski otwarcia wyniku był Kagawa, ale też się pomylił. Podobnie szczęścia zabrakło Rooney’owi po godzinie gry, na placu boju pojawił się wówczas Robin van Persie. Ale to Phil Jones otworzył wynik spotkania w 67. minucie spotkania. Anglik wykończył akcję po rzucie rożnym, z półwoleja wpakował piłkę do siatki Pjatowa.  Van Persie mógł podwyższyć prowadzenie w doliczonym czasie gry, ale jego strzał lewą nogą okazał się niecelny.

Manchester United – Szachtar Donieck 1:0 (0:0) Jones 67’

• „The Citizens” zagrali ekonomicznie, ale skutecznie

W spotkaniu rozgrywanym pomiędzy Manchesterem City, a Feyenoordem faworyt mógł być tylko jeden. „Obywatele” zrobili swoje i zgarnęli kolejne trzy „oczka”.

Napoli grało u siebie z Szachtarem Donieck, o ile do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis, o tyle w drugiej połowie worek z bramkami posypał się tylko dla jednej drużyny. Swoją bramkę zdobył także Piotr Zieliński.

Na Signal Iduna Park Borussia Dortmund podejmowała lidera grupy, Tottenham. W tym spotkaniu gospodarze grali o "być albo nie być", w piękny sposób swoją niemoc strzelecką przełamał odsunięty ostatnio od składu, Pierre-Emerick Aubameyang. Pomimo tego to "Koguty" wrócą do domu w znacznie lepszych nastrojach.

Każdy ma swój Milan. W pamiętnym finale Ligi Mistrzów, kiedy to Liverpool przegrywał 0:3 do przerwy, wydawało się, że wszystko jest rozstrzygnięte. Tak samo było we wtorkowym spotkaniu z Sevillą, jednak tym razem to "The Reds" roztrwonili pewne prowadzenie.