Brazylia 2014: Dzień 2. Sensacja! Mistrzowie świata na kolanach, wspaniały początek Holendrów

Autor: Robert Kobierowski | 14.06.2014 00:19 | komentarzy: 48 | kategoria: Recenzja meczu |

Aktualni mistrzowie świata Hiszpanie ulegli Holendrom 1:5 w pierwszym meczu grupy B na odbywających się Mistrzostwach Świata w Brazylii. Gole dla Oranje zdobyli po dwa: Van Persie i Robben oraz De Vrij, jedyne trafienie dla Hiszpanów z rzutu karnego zaliczył Xabi Alonso.

W inaugurującym spotkaniu grupy B na Mundialu w Brazylii mieliśmy powtórkę finału sprzed 4 lat. Hiszpania podejmowała Holandię. Kibice zgromadzeni na stadionie i przed telewizorami mieli nadzieję przeżywać takie same emocje, jak w pamiętnym finale w RPA.

Nic na początku jednak nie zapowiadało takich wrażeń, których później byliśmy świadkami. Przez pierwsze minuty oba zespoły grały bardzo asekuracyjne i czekały na błąd przeciwnika. Taki przytrafił się Hiszpanom, Robben podaniem "w uliczkę" wypuścił Sneijdera, ten znalazł się sam na sam z Casillasem, lecz górą okazał się bramkarz.

Chwilę później odpowiedziała Hiszpania. Z okolicy ok. 30 m. uderzył Iniesta, ale niedokładnie przymierzył. Akcje "La Furia Roja" zaczęły się zazębiać, co zaowocowało przyznaniem rzutu karnego po faulu na Diego Coscie według sędziego Nicoli Rizzoli. Jedenastkę na gola zamienił Xabi Alonso pewnie strzelając w lewy dolny róg bramkarza.

Holendrzy próbowali szybko wyrównać straty, lecz strzał De Jonga sprzed pola karnego poleciał prosto w bramkarza.

Po 42 minutach powinno być już 2:0. Przebłysk geniuszu Andresa Iniesty, który kapitalnie wypuścił Silvę na wolne pole. Zawodnik Manchesteru City próbował zaskoczyć Cillessena podcinką, lecz ten nie dał się pokonać.

Chwilę później Holendrzy wyrównali. Fantastyczne 50 metrowe podanie Blinda za linię obrony Hiszpanów dotarło do Van Persiego. Ten pobiegł ile miał sił w nogach i strzelił szczupakiem obok bezradnego Casillasa. Do przerwy na tablicy widniał wynik 1:1.

Krótko po niej, "Oranje" zadali kolejny cios. Blind ponownie popisał się świetnym podaniem, tym razem do Robbena w pole karne. Ten świetnie zgasił piłkę, przełożył ją nad Jordim Albą i dał prowadzenie Holendrom.

Kilka minut później znów pokazał się Van Persie, który po dobrej, składnej akcji kolegów uderzył w poprzeczkę. Po następnej akcji, Holandia prowadziła już dwoma golami. Z rzutu wolnego dośrodkował Sneijder, Casillas wyszedł do piłki, lecz został zablokowany przez Van Persiego, przez co Stefano de Vrij z bliskiej odległości trafił do bramki.

Po chwili od wznowienia od środka padła bramka dla Hiszpanii, Silva dobił strzał rezerwowego Torresa, lecz sędzia odgwizdał spalonego. Powtórki pokazały, że miał rację.

Na tym jednak koszmar podopiecznych Vicente del Bosce się nie skończył. W 72 min. było już 1:4. Robin Van Persie wykorzystał błąd Casillasa, któremu odskoczyła piłka przy przyjęciu i mimo rozpaczliwej interwencji bramkarza, napastnik Manchesteru United wbił futbolówkę wślizgiem do bramki.

10 minut przed końcem regulaminowego czasu gry najwyższy poziom piłkarski pokazał Arjen Robben. Holender jeszcze z własnej połowy ruszył sprintem do piłki zagranej przez Sneijdera. Wyprzedził Sergio Ramosa, ograł bramkarza i zdobył swoją drugą bramkę w meczu.

Pod koniec spotkania, po składnej akcji Holendrów, sam przed bramką znalazł się rezerwowy Wijnaldum, lecz uderzył wprost w golkipera Hiszpanii, a piłkę z własnego pola karnego wybił chaotycznie Ramos. Ta spadła pod nogi Robbena, który bez zastanowienia huknął z woleja. W tej sytuacji fenomenalną paradą popisał się Casillas, który zrekompensował się częściowo za błąd kilkanaście minut wcześniej.

W doliczonym czasie gry straty Hiszpanów mógł jeszcze zmniejszyć Torres, ale mając przed sobą tylko Blinda i pustą bramkę postanowił poszukać dryblingu. Obrońca wybił mu piłkę i zażegnał niebezpieczeństwo. Po tej akcji sędzia zakończył mecz, a sensacja stała się faktem.

Hiszpania – Holandia 1:5(1:1) Alonso 27'(k.) – van Persie 44' 72', Robben 53' 80', de Vrij 64'

Czytaj więcej o: Hiszpania, Holandia, Xabi Alonso, Arjen Robben, Robin van Persie, Wesley Sneijder, Iker Casillas, Stefan de Vrij , Mistrzostwa Świata 2014, Daley Blind