Francja 2016: Dzień 18. Faworyt na kolanach, Walia zagra o finał!

Autor: Rafał Bedlewicz | 01.07.2016 22:50 | komentarzy: 13 | kategoria: Recenzja meczu |

Po bramkach Williamsa, Robsona-Kanu i Vokesa Walijczycy pokonali w ćwierćfinale Euro 2016 Belgię 3:1. W półfinale Bale i spółka zmierzą się z Portugalią. Pora na kolejną niespodziankę?

Można wspominać udane eliminacje, można mówić o Bale'u, który w pojedynkę rozstrzyga mecze, ale faworyt dzisiejszego starcia był jeden. Walia na Euro przed 2016 rokiem nie wystąpiła, na mundialu pojawiła się tylko raz - w 1958 roku. Jeszcze niedawno potrafiła ulec Serbii 1:6. Była uzależniona od formy Garetha Bale'a - zdobył 64% bramek Walijczyków w eliminacjach.

Tymczasem Belgia od miesięcy okupuje czołówkę rankingów FIFA (w ostatnim jest trzecia), ma jedną z najdroższych drużyn na mistrzostwach, obok Niemców czy Francuzów była jednym z kandydatów do tryumfu.

Trudno się dziwić, że już w siódmej minucie Belgowie przycisnęli rywali. Najpierw Carrasco w sytuacji sam na sam trafił w bramkarza, dobijał Meunier, a gdy znów się nie udało, próbował Hazard. Zadrżały serca kibicom z Wysp, ale gdy w 10. minucie Bale popędził z indywidualną akcją, wiara wróciła. Na chwilę, bo w 13. minucie Hazard zagrał na 25. metr do Nainggolana, a ten huknął z pierwszej piłki i przepięknym strzałem wyprowadził Belgów na prowadzenie.

Faworyci nie poszli za ciosem, w 26. minucie to Walia mogła zdobyć bramkę, ale strzał Taylora z kilku metrów w fantastyczny sposób obronił Courtois. Chwilę później Wyspiarze dopięli swego - głową po rzucie rożnym trafił Ashley Williams. Belgowie byli zdezorientowani. W 34. minucie znów groźny był Bale, a jeszcze przede przerwą bliscy goli byli Ramsey i Robson-Kanu.

Po przerwie, podobnie jak na początku pierwszej połowy, zaatakowali Belgowie. Najpierw przed szansą stanął Lukaku, później minimalnie chybił Hazard. Walijczycy przetrwali napór, a w 55. minucie nieoczekiwanie wyprowadzili akcję, która dała im prowadzenie. W polu karnym piłkę przechwycił Robson-Kanu, jednym świetnym zwodem minął trzech rywali i stanął oko w oko z bramkarzem, który był bezradny wobec strzału.

W 74. minucie Fellaini mógł doprowadzić do wyrównania, ale przy strzale głową zabrakło mu precyzji. W 86. minucie tracącą wiarę Belgię dobił Sam Vokes - 3:1. Powiedzieć, że Walia sprawiła niespodziankę, to mało. Po wyraźnym tryumfie nad Belgami to ona powalczy z Portugalią o udział w finale Euro 2016.

Walia - Belgia 3:1 (1:1) Williams 30', Robson-Kanu 55', Vokes 86', - Nainggolan 13'

• Coleman: Bale musi cierpliwie poczekać na swój powrót

Selekcjoner reprezentacji Walii, Chris Coleman wyznał, że wierzy, iż Gareth Bale po wyleczeniu kontuzji wróci silniejszy i problemy zdrowotne zaczną go omijać. Gwiazdor Realu Madryt w tym sezonie zagrał tylko dziewięć spotkań we wszystkich rozgrywkach, zaś po raz ostatni wystąpił we wrześniu. 28-latek aktualnie leczy uraz mięśni przywodziciela.

• Oficjalnie: Rami piłkarzem Olympique Marseille!

Francuski klub zapłacił za zawodnika Sevilli 6 milionów euro. Były obrońca "Sevillistas" podpisał 3-letni kontrakt z OM. Umowa zawiera opcję jej przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

• Koniec transferowej sagi. Mączyński w Legii!

Kontrowersyjny transfer stał się faktem. Reprezentant polski podpisał z "Wojskowymi" dwuletni kontrakt z automatyczną opcją przedłużenia go o kolejny rok. Legia Warszawa zapłaciła za pomocnika Wisły Kraków 500 tyś. euro plus bonusy za awans "Legionistów" do Ligi Mistrzów.

Znamy już piątkę szczęśliwców, którzy otrzymają szanse rywalizacji w II. rundzie eliminacji do elitarnej Ligi Mistrzów.

• Powraca Liga Mistrzów!

Już w najbliższy wtorek zostaną rozegrane pierwsze mecze 26. edycji najbardziej prestiżowych rozgrywek na Starym Kontynencie.