Francja 2016: Finał. Mistrzostwo Europy dla Portugalii!

Autor: Rafał Bedlewicz | 10.07.2016 23:33 | komentarzy: 49 | kategoria: Recenzja meczu |

Przed turniejem stawiało na nich niewielu. Po nie najlepszej fazie grupowej wyeliminowali kolejno Chorwatów, Polaków i Walijczyków. Dziś w finale, w którym nie byli faworytem, bez wsparcia Cristiano Ronaldo, który z kontuzją opuścił boisko, wygrywają pierwsze w historii kraju mistrzostwo Europy!

Przebieg finałów z reguły jest łatwy do przewidzenia. Z tygla piłkarskich szachów zwykle nieprędko wyłania się bramka. Zwłaszcza, gdy jedna z drużyn głównie chce się bronić, a druga nie ma dość skuteczności, by tę obronę przełamać.

Dziś faworytem byli Francuzi, którzy w półfinale z kwitkiem odprawili głównych kandydatów do tryumfu na Euro - Niemców. W 10. minucie Payet wykorzystał błąd Pepe i świetną wrzutką obsłużył Griezmanna. Ten uderzył głową, ale świetnie wybronił Patricio. Wcześniej Payet ostro wszedł w nogę Ronaldo, pojawiły się obawy, czy zdoła dokończyć mecz.

Po próbie Sissoko z 22. minuty było już jasne, że gwiazdor Realu Madryt opuści boisko. Po jednej z akcji, z grymasem na twarzy zażądał zmiany, zastąpił go Ricardo Quaresma. Francuzi długo nie wykorzystywali nieobecności lidera Portugalii. W 33. minucie znów Sissoko i znów górą był rewelacyjny dziś Patricio. Do przerwy żadna ze stron nic więcej nie pokazała.

Z biegiem drugiej połowy piłkarze grali coraz bardziej nerwowo. Mimo to w 66. minucie gospodarze znów wykreowali sobie okazję - Coman zagrał do Griezmanna, ten uderzył głową, zabrakło  centymetrów. Chwilę później akcja Comana i Giroud, znów klasę pokazał Patricio. Temperatura rosła, z dystansu strzelał Sissoko, w doliczonym czasie w słupek trafił jeszcze Gignac, ale nic z tego.

W dogrywce żadna ze stron nie odpuszczała. W 96. minucie po wrzutce Quaresmy głową próbował Pepe. W 104. minucie znów Portugalczycy - tym razem Eder, ale świetnie interweniował Lloris. 108. minucie to już przepiękny strzał Guerreiro, wprost w poprzeczkę. Portugalczycy naciskali i w 109. minucie dopięli swego - Eder po indywidualnej akcji huknął tak, że Lloris był bez szans. Szał na trybunach zajmowanych przez Portugalczyków, szok w sektorach Francuzów. Do końca gospodarze nie zdołali wyrównać - Portugalia wygrywa Euro 2016!

Portugalia - Francja 1:0 (0:0) Eder 109'

• Oficjalnie: Rami piłkarzem Olympique Marseille!

Francuski klub zapłacił za zawodnika Sevilli 6 milionów euro. Były obrońca "Sevillistas" podpisał 3-letni kontrakt z OM. Umowa zawiera opcję jej przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

• Koniec transferowej sagi. Mączyński w Legii!

Kontrowersyjny transfer stał się faktem. Reprezentant polski podpisał z "Wojskowymi" dwuletni kontrakt z automatyczną opcją przedłużenia go o kolejny rok. Legia Warszawa zapłaciła za pomocnika Wisły Kraków 500 tyś. euro plus bonusy za awans "Legionistów" do Ligi Mistrzów.

Robert Lewandowski znowu wygrał tytuł dla najlepszego zawodnika w Polsce. Dla napastnika Bayernu Monachium był to już szósty triumf z rzędu. W zeszłym roku pokonał takich rodaków jak: Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak, Arkadiusz Milik czy Michał Pazdan.

Miniony rok obfitował w wiele niezapomnianych momentów piłkarskich. Zobaczmy więc, jakie to były momenty.

Cristiano Ronaldo ujawnił, że wróci do składu Realu Madryt w sobotnim meczu z Osasuną. 31-latek leczył uraz kolana, którego nabawił się w finale Euro 2016 przeciwko Francji. W tym tygodniu Portugalczyk wznowił treningi z resztą zespołu.