Katalończycy wydarli punkty „Źrebakom”

Autor: Grzegorz Góra | 28.09.2016 22:29 | komentarzy: 3 | kategoria: Recenzja meczu |

Przed meczem w Mönchengladbach FC Barcelona typowana była na murowanego faworyta. Ostatecznie sięgnęła po trzy punkty, jednak mecz z ekipą z Niemiec kosztował ją sporo zdrowia.

Początek spotkania na Borussia Park był bardzo wyrównany. Gospodarze nie ulękli się faworyzowanej Barcelony i szybkimi kontrami kilkukrotnie zagrozili bramce Ter Stegena, dając sygnał, że w starciu z „Blaugraną” nie muszą stać na straconej pozycji.

„Duma Katalonii” nie przyjechała jednak do Niemiec się bronić i już w 7. minucie stworzyła sobie pierwszą dogodną okazję do zdobycia gola. Po ładnym rozprowadzeniu akcji, dośrodkowanie w pole karne Alby na bramkę próbował zamienić Neymar, ale uderzył wprost w ręce Sommera. Cztery minuty później świetną okazję miał też Luis Suárez, ale sytuacyjne uderzenie „El Pistolero” minęło tylko prawy słupek bramki „Źrebaków”.

Mądrze ustawieni na własnej połowie gospodarze ograniczali się do gry z kontry, więc grę prowadzili piłkarze Luisa Enrique. W 20. minucie „Duma Katalonii” znów zaatakowała. Po przechwycie piłki na połowie rywala, Neymar kapitalnie zagrał „w uliczkę” do Suáreza, ale ten, zamiast uderzać na bramkę, postanowił dograć jeszcze do Paco Alcácera, którego w ostatniej chwili ubiegł jeden z obrońców.

Chaotyczna i momentami nonszalancka gra Barcelony zemściła się w 33. minucie. Po stracie Busquetsa w środku pola, piłkarze Borussii przeprowadzili kontrę, która ku uciesze kibiców zgromadzonych na stadionie, zakończyła się bramką na 1:0. Błyskawiczną akcję rozprowadził Raffael, dograł do Dahouda, a ten kapitalną asystą otworzył drogę do bramki Hazardowi. Belg nie zwykł marnować tego typu okazji i strzałem z bliska dał „Źrebakom” sensacyjne prowadzenie.

Podrażnieni Katalończycy odpowiedzieć próbowali jeszcze w 38. minucie, gdy kapitalne zagranie Rakitića, na gola zamienić chciał Suárez, ale uderzenie Urugwajczyka padło łupem Sommera i na przerwę piłkarze obu ekip schodzili przy wyniku 1:0 dla gospodarzy.

W drugich trzech kwadransach obraz gry nie uległ większej zmianie. Barcelona dominowała w posiadaniu piłki, jednak świetnie ustawiona drużyna gospodarzy niemal wyłączyła jej graczy ofensywnych i wciąż groźnie kontrowała. Luis Enrique postanowił działać i w odstępie kilku minut najpierw wpuścił na boisko Rafinhę, a chwilę później Turana, który praktycznie przy pierwszym kontakcie z piłką doprowadził do wyrównania. Turek idealnie wyszedł do podania Neymara i mocnym strzałem pod poprzeczkę pokonał bezradnego Sommera.

Pogubieni piłkarze Borussii długo nie mogli się pozbierać po stracie prowadzenia i już po ośmiu kolejnych minutach… przegrywali 1:2. Po kombinacyjnie wykonanym rzucie rożnym Suárez huknął na bramkę, Sommer „wypluł” piłkę przed siebie, a tam czekał na nią Piqué, który wygrał walkę z obrońcą i z najbliższej odległości skierował piłkę do siatki, ustalając, jak się potem okazało, wynik spotkania.

Spotkanie na Borussia Park w Mönchengladbach mogło się podobać i mimo, że to Barca wygrała na trudnym terenie, większe brawa należą się gospodarzom. Podopieczni Andre Schuberta z góry stawiani byli na straconej pozycji, a mimo to potrafili napsuć „Dumie Katalonii” mnóstwo krwi i kto wie, czy gdyby tuż po przerwie boiska opuścić nie musiał Raffael, nie schodziliby dziś z murawy w roli zwycięzców. Cóż, tych ponoć się nie sądzi, więc chwała Barcelonie za trzy punkty zdobyte na trudnym terenie. Chwała jednak również przegranym, bo z mistrzem Hiszpanii zagrali dziś jak równy z równym.

Borussia Mönchengladbach – FC Barcelona 1:2 (1:0) Hazard 33’ – Turan 65’, Piqué 73’

• Na remis w Turynie... „Barca” wygrywa grupę D

Juventus nadal nie przegrał u siebie z Barceloną, ale by dziś wygrać, wiele nie zrobił... W stolicy Katalonii mogą myśleć już o wiosennej fazie pucharowej.

Barcelona wciąż nie znalazła odpowiedniego zawodnika, który zastąpiłby Neymara sprzedanego w lecie do Paris Saint-Germain. Miejsce Brazylijczyka miałby zająć jego rodak, Philippe Coutinho z Liverpoolu. Jednak transfer nie wydaje się być łatwy do sfinalizowania i El Mundo Deportivo uważa, że dla "Blaugrany" inną opcją może być zakup Mesuta Özila z Arsenalu.

"El Mundo Deportivo" donosi, że Barcelona i Juventus powalczą w lecie o Christiana Eriksena z Tottenhamu. Duńczyk ma obecnie zwyżkę formy, co skutkuje nie tylko dobrą grą "Kogutów", ale także awansem Danii na Mistrzostwa Świata, które w 2018 roku zostaną rozegrane w Rosji.

Barcelona rozpocznie rozmowy ze swoim stoperem. Samuel Umtiti jest na liście życzeń Manchesteru United i władze z Camp Nou chcą Francuzowi zapewnić nową i lepszą umowę.

Pomocnik Schalke, Leon Goretzka może w nowym sezonie zagrać w Anglii. 22-latek ma umowę ważną do końca czerwca 2018 roku i już teraz jest na liście życzeń Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu czy Tottenhamu.