Laporta: Chciałbym, aby Guardiola kiedyś wrócił na Camp Nou

Autor: Michał Nowacki | 03.08.2017 18:36 | komentarzy: 0 | kategoria: News |

Były prezes Barcelony, Joan Laporta wyraził chęć, aby Josep Guardiola kiedyś wrócił na ławkę trenerską. To właśnie on wybrał go w 2008 roku na trenera "Blaugrany", który w pierwszym sezonie wygrał wszystko, co było możliwe w klubowej piłce. W ciągu 16 miesięcy Hiszpan sięgnął po mistrzostwo Hiszpanii, Puchar Hiszpanii, Ligę Mistrzów, Superpuchar Hiszpanii, Superpuchar Europy oraz Klubowe Mistrzostwo Świata.

– Myślałem, że powołanie go na trenera Barcelony to najbardziej logiczna decyzja. Nie było zbyt wielu kandydatów, a my mieliśmy argumenty, aby przedstawić je zarządowi. Rozmawiałem z kolegami i większość z nich było w zarządzie, więc jasne stało się, że Pep Guardiola będzie najbardziej odpowiedni. Myślałem, że to będzie dobra decyzja i że wszystko pójdzie dobrze. Chcieliśmy, aby się udało, ale rzeczywistość przewyższyła najśmielsze nasze oczekiwania – zaczął Joan Laporta.

– To okazało się doskonałym posunięciem i było najlepszą rzeczą, która zdarzyła się w historii Barcelony, ponieważ w pierwszym sezonie zdobyliśmy wszystko: Primera División, Puchar Króla, Ligę Mistrzów, Superpuchar Hiszpanii, Superpuchar Europy i Klubowe Mistrzostwo Świata. Pokonaliśmy Real na Santiago Bernabéu 6:2. To był rok, który można powtórzyć, ale nie sądzę, że można mieć lepszy – dodał były prezes "Blaugrany".

Laporta opuścił klub w 2010 roku, gdy jego mandat dobiegł końca, Guardiola pozostał jeszcze przez dwa kolejne sezony i wygrał w sumie 14 z 19 trofeów. Następnie przez trzy sezony prowadził Bayern Monachium, z którego przed rokiem odszedł do Manchesteru City. Jednak Guardiola już jako piłkarz święcił sukcesy na Camp Nou, w sezonie 1990/1991 zdobył mistrzostwo Hiszpanii, Puchar Europy, Superpuchar Europy, zaś w kampanii 1996/1997 triumfował w Pucharze Zdobywców Pucharów.

– Pep ma wystarczająco dużo charakteru, to jest normalne ponieważ jako piłkarz przeszedł przez szczeble zespołu młodzieżowego zanim osiągnął największy sukces jako piłkarz i  trener. Myślę, że w jakiś sposób będzie zawsze związany z Barceloną ze względu na swoje dokonania. On był wspaniały i jest nadal jako trener o niezwykłej wiedzy, który kocha kluby. Ma wyjątkową odwagę i charyzmę, więc dla mnie on na zawsze pozostanie w pamięci Barcelony, podobnie jak Johan Cruyff będzie zawsze obecny. Guardiola rozwinął swoją karierę jako trener, odszedł do Bayernu, odniósł sukces i jestem pewien, że uda mu się w City. W przyszłości zobaczymy czy będzie chciał wrócić na Camp Nou – zakończył Laporta.

Czytaj więcej o: FC Barcelona, Anglia, Hiszpania, Josep Guardiola, Trenerzy, Manchester City, Joan Laporta

Podziel się tym artykułem ze znajomymi

Skomentuj przez Facebooka

Treści o podobnej tematyce:

Komentarze (0)

Komentarze są domyślnie ukryte dla niezalogowanych

Pokaż komentarze