Messi poskromił „Lwy”, Barcelona nie zwalnia tempa

Autor: Grzegorz Góra | 28.10.2017 22:38 | komentarzy: 0 | kategoria: Recenzja meczu |

Piłkarze „Dumy Katalonii” odnieśli kolejne ligowe zwycięstwo i wciąż pewnie przewodzą ligowej tabeli. Athletic pokazał charakter, ale dziś to nie wystarczyło.

Choć przed spotkaniem na San Mamés w Bilbao obie ekipy dzieliło w tabeli sporo miejsc, kibice „Dumy Katalonii” nie mogli spodziewać się łatwego spotkania. Mecze na baskijskiej ziemi nigdy „nie leżały” FC Barcelonie i dziś, tak jak zawsze, piłkarze Athleticu mieli w planie maksymalnie utrudnić życie Messiemu i spółce.

Pierwszy kwadrans meczu toczył się głównie w środku pola. „Barca” próbowała w swoim stylu długo utrzymywać się przy piłce, ale gospodarze dość łatwo rozbijali jej ataki i groźnie kontrowali, co kolejno w 17. i 19. minucie powinno skończyć się bramką na 1:0 dla „Lwów” z Bilbao. W obu przypadkach na bramkę Ter Stgena uderzał Aduriz, ale najpierw po strzale głową, a potem w sytuacji sam na sam, lepszy okazał się Niemiec, potwierdzający kapitalną dyspozycję, w której jest od początku sezonu.

Podrażnieni Katalończycy postanowili przenieść grę na połowę rywala i w 20. minucie przeprowadzili akcję, która gdyby tylko zakończyła się bramką, pewnie pokazywana byłaby w większości serwisów sportowych nie tylko w Hiszpanii. Po trójkowej akcji Suárez-Paulinho-Messi, ten ostatni ograł nawet bramkarza, ale z najbliższej odległości trafił tylko w słupek i na San Mamés wciąż było 0:0.

Gwiazdor „Dumy Katalonii” miał, czego żałować, jednak o tym, że nie lubi pudłować gospodarze przekonali się jeszcze przed przerwą. W 37. minucie Argentyńczyk rozegrał piłkę z Albą, po czym huknął po ziemi lewą nogą i na tablicy wyników po stronie gości pojawiła się upragniona „1”.

Gol gwiazdy „Blaugrany” mocno podciął skrzydła gospodarzom i gdyby nie odrobina szczęścia, na przerwę schodziliby z bagażem dwóch bramek. Z pomocą „Los Leones” przyszła jednak poprzeczka, która w 40. minucie zatrzymała piłkę po mocnym uderzeniu Paulinho. Po pierwszych trzech kwadransach Barcelona zasłużenie prowadziła 1:0.

Po zmianie stron piłkarze z Bilbao ruszyli do odrabiania strat i już w 53. minucie bliscy byli dopięcia swego. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, głową na bramkę Barcelony uderzał Raúl García, ale ta sama poprzeczka, która w pierwszej połowie zatrzymała strzał Pulinho, tym razem uratowała „Dumę Katalonii”.

Po godzinie gry mecz znowu się wyrównał. Podopieczni Ernesto Valverde oddali gospodarzom pole gry, jednak dłuższe utrzymywanie się przy piłce nie przekładało się na sytuacje bramkowe dla „Lwów”. Owszem, swoje szanse mieli Iñaki Williams, Raúl García i wprowadzony po przerwie Beñat, ale piłka jak zaczarowana, nie chciała trafić do siatki „Blaugrany”.

W ostatnich minutach Baskowie musieli się odkryć, co w doliczonym czasie gry skończyło się dla nich fatalnie. Po szybkiej kontrze, Paulinho z bliska podwyższył na 2:0 i już nic nie mogło odebrać kompletu punktów liderowi Primera Division. Mimo heroicznej walki, „Los Leones” musieli uznać wyższość gości z Katalonii. Barcelona nie zagrała wielkiego meczu, jednak poprzednie sezony La Liga udowodniły, że takimi meczami można wygrać mistrzostwo. Póki co, „Barca” ma na swoim koncie 28 z 30 możliwych punktów i stawia pewne kroki w drodze po triumf w La Liga.

Athletic Club – FC Barcelona 0:2 (0:1) Messi 37’, Paulinho 90+2’

• Bezkrólewie w Madrycie; Bezbramkowy remis na Wanda Metropolitano

Ostatni raz obie „jedenastki” mierzyły się ze sobą w półfinale Ligi Mistrzów, wówczas górą byli „Królewscy”, którzy wygrali dwumecz 4:3. Dzisiejsze spotkanie przeszło do historii „Atleti”, bowiem to pierwsze derby Madrytu rozegrane na nowym stadionie „Los Colchoneros” - Wanda Metropolitano. A sam mecz stał na naprawdę wysokim poziomie. Niestety zabrakło w nim bramek.

Barcelona wciąż nie znalazła odpowiedniego zawodnika, który zastąpiłby Neymara sprzedanego w lecie do Paris Saint-Germain. Miejsce Brazylijczyka miałby zająć jego rodak, Philippe Coutinho z Liverpoolu. Jednak transfer nie wydaje się być łatwy do sfinalizowania i El Mundo Deportivo uważa, że dla "Blaugrany" inną opcją może być zakup Mesuta Özila z Arsenalu.

"El Mundo Deportivo" donosi, że Barcelona i Juventus powalczą w lecie o Christiana Eriksena z Tottenhamu. Duńczyk ma obecnie zwyżkę formy, co skutkuje nie tylko dobrą grą "Kogutów", ale także awansem Danii na Mistrzostwa Świata, które w 2018 roku zostaną rozegrane w Rosji.

Barcelona rozpocznie rozmowy ze swoim stoperem. Samuel Umtiti jest na liście życzeń Manchesteru United i władze z Camp Nou chcą Francuzowi zapewnić nową i lepszą umowę.