Itten wypunktował FC Basel; gorzka porażka mistrzów Szwajcarii

Mateusz Deluga | 17.02.2018 20:54 | komentarzy: 0 | kategoria: Recenzja meczu |

Mistrz Szwajcarii chciał jak najszybciej zapomnieć o druzgoczącej porażce z Manchesterem City (0:4). Idealnym momentem ku temu są rozgrywki ligowe, w których popularni „Bebbi” zajmują drugie miejsce, tuż za BSC Young Boys. Spotkanie nie potoczyło się po myśli mistrzów Szwajcarii.

22. kolejka Super League była rozgrywana w iście śnieżnej scenerii, jednak nie przeszkadzało to piłkarzom, którzy od pierwszej minuty wykazywali niezwykle wysokie zaangażowanie.

Piłkarze Giorgio Continiego przed spotkaniem z FC Basel plasowali się na 6. miejscu w tabeli. Przypomnijmy, że w szwajcarskiej ekstraklasie funkcjonuje system rozgrywek, w którym każdy zespół mierzy się ze sobą czterokrotnie.

W 9. minucie FC Basel stworzył sobie pierwszą groźną sytuację pod bramką gości. Piłkarze „FCB” wymienili kilka celnych podań, po czym zagrali futbolówkę do nadbiegającego Petretty, który huknął wprost w interweniującego Stojanovicia. Pierwsze piętnaście minut nie obfitowało w sytuacje brakowe. Piłkarze jednej i drugiej drużyny skupiali się na wymianie celnych podań w środku pola. Spotkanie przypominało bardziej partię szachów, aniżeli otwartą wojnę.

Arbiter w 23. minucie podyktował rzut karny dla FC Basel. Do „jedenastki” podszedł Ricky van Wolfswinkel, który uderzył futbolówkę w taki sposób, że ta poszybowała ponad bramką gości.

Gospodarze próbowali konstruować kolejne ataki pozycyjne, które miały zaskoczyć FC St. Gallen, jednak świetnie w bramce „Espen” spisywał się Dejan Stojanović. Pierwsza połowa spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem.

W 51. minucie jeden z pomocników FC Basel stracił piłkę tuż przed polem karnym. Piłkę przejął Cedric Itten, który na początku próbował sam pokonać Vaclíka, jednak „szmacianka” po jego strzale odbiła się od interweniującego Czecha, po czym ponownie wróciła do Ittena, który umieścił futbolówkę w siatce.

Pomimo padającego śniegu, na boisku dało się odczuć rosnącą temperaturę. Piłkarze coraz częściej sięgali po faule i nieeleganckie zagrywki. W 65. minucie Stojanović ponownie wykazał się wspaniałą interwencją, która uratowała gości od straty bramki. Gospodarze byli w tym spotkaniu kompletnie bezsilni.

Raphaël Wicky przeprowadził trzy błyskawiczne zmiany. Na boisku zameldowali się kolejno: Zuffi, Campo oraz Oberlin. Jednak nic to nie dało, mistrzowie Szwajcarii nie mogli znaleźć sposobu na świetnie spisującą się obronę gości. W 78. minucie idealną sytuację na zdobycie bramki zmarnował Valentin Stocker. Xhaka wrzucił piłkę w pole karne, skrzydłowy musiał tylko dołożyć nogę. Kolejna zmarnowana okazja gospodarzy.

W 85. minucie goście wywalczyli rzut wolny na połowie FC Basel. Jeden z piłkarzy FC St. Gallen dośrodkowali futbolówkę w pole karne, gdzie znalazł się Cedric Itten, który po raz drugi w tym spotkaniu umieścił piłkę w bramce. Sędzia doliczył do podstawowego czasu gry trzy minuty, po czym zakończył spotkanie. FC Basel przegrał dziś na własne życzenie.

FC Basel – FC St. Gallen 0:2 (0:0) Itten 51’, 85’

• Szwajcarski Dawid postraszył Goliata; awans „Obywateli”

„The Citizens” w pierwszym spotkaniu nie pozostawili żadnych złudzeń FC Basel, z którym wygrali 4:0. Goście z Bazylei przyjechali do Manchesteru, aby pokazać się z jak najlepszej strony swoim kibicom, którzy pojawili się na Etihad Stadium.

• Znamy składy!

Trenerzy ogłosili podstawowe jedenastki.

„RotBlau” dzisiaj grają jedynie o honor, gdyż na własnym boisku ulegli „Obywatelom” 0:4. Josep Guardiola najprawdopodobniej da dzisiaj szanse gry rezerwowym, którzy będą się mogli wykazać na tle mistrzów Szwajcarii. Natomiast podopieczni Raphaëla Wicky’ego będą chcieli godnie pożegnać się z Ligą Mistrzów.

We wczorajszym spotkaniu 1/8 Championes League, „The Citizens” wygrali na wyjeździe z FC Basel 4:0. Josep Guardiola podszedł do analizy tego spotkania z chłodną głową, podkreślając, że ostateczny wynik konfrontacji między „Obywatelami”, a FC Basel pozostaje kwestią otwartą.