Raport z polskich boisk #9

Dawid Ziółkowski, Krystian Kutt, Karol Brandt | 09.04.2018 10:00 | komentarzy: 0 | kategoria: Analiza |

W meczach kończących rundę zasadniczą LOTTO Ekstraklasy emocji było wiele. Niespodziewaną porażkę Jagiellonii Białystok wykorzystał Lech Poznań, który wskoczył na pozycję lidera. Po kompromitującym blamażu w Gdyni, odkuła się także Legia Warszawa, notując przekonujące zwycięstwo nad „Portowcami”.

W stolicy będąca ostatnio ewidentnie pod formą Legia podejmowała Pogoń. Pierwsze fragmenty spotkania należały do gospodarzy, którzy udokumentowali to w 25. minucie – po indywidualnej akcji z lewej strony Szymańskiego piłka trafiła do Hämäläinena, który uderzył z woleja, a futbolówka po rykoszecie od uda Drygasa wpadła niemal w okienko bramki Załuski. Następnie do głosu doszli jednak „Portowcy” – Malarz najpierw odbił groźny strzał Buksy z pola karnego, a potem uderzenie z rzutu wolnego Nunesa. W 36. minucie po błędzie Rémy’ego Piotrowski wyłożył piłkę na 11. metr Frączczakowi, jednak uderzenie napastnika gości świetnie wybronił Malarz. Początek II połowy należał do mistrzów Polski – Hämäläinen zagrał z głębi pola do Niezgody, który łatwo oszukał w polu karnym Rudola i sprytnym strzałem prawą nogą podwyższył na 2:0. Chwilę później Pogoń odpowiedziała groźną akcją – po zagraniu Frączczaka z przewrotki uderzał Delew zmuszając Malarza do interwencji. W 66. minucie bliski zdobycia trzeciej bramki dla Legii był Antolić, jednak piłka po strzale Chorwata z linii pola karnego ostemplowała poprzeczkę bramki Załuski. Cztery minuty później bramka jednak padła – po źle wykonanym stałym fragmencie przez Pogoń „Legioniści” ruszyli z błyskawiczną kontrą, którą wzorowo rozegrali Kucharczyk i Szymański. Pierwszy dograł piłkę, a drugi umieścił ją w siatce ustalając wynik na 3:0.

Legia Warszawa – Pogoń Szczecin 3:0 (1:0) Hämäläinen 26’, Niezgoda 48’, Szymański 71’

W Białymstoku liderująca Jagiellonia podejmowała będącą wiosną w bardzo dobrej formie Wisłę Płock. Niespodziewanie w 9. minucie to „Nafciarze” objęli prowadzenie – dośrodkowanie Stilicia z rzutu wolnego wykończył Reca. W 26. minucie znów dał o sobie znać duet Stilić – Reca. Bośniak tym razem dośrodkowywał z narożnika boiska, a grający na lewej obronie Reca pokonał Pawełka strzałem głową. 9 minut po wznowieniu gry gospodarze zdobyli bramkę kontaktową po pięknym strzale z dystansu Pospisila. W kolejnych fragmentach spotkania podopieczni Ireneusza Mamrota nie potrafili jednak zagrozić bramce Dahnego, a na kwadrans przed końcem to płocczanie wyprowadzili nokautujący cios – po akcji Recy piłka trafiła pod nogi Stilicia, który strzałem po ziemi w kierunku dalszego słupka podwyższył na 3:1. Wynik w stolicy Podlasia nie uległ już zmianie, a porażka kosztowała Jagiellonię utratę pozycji lidera.

Jagiellonia Białystok – Wisła Płock 1:3 (0:2) Pospisil 54’ – Reca 9’, 26’, Stilić 77’

Cracovia, która straciła już szansę na awans do górnej ósemki podejmowała Zagłębie Lubin. Od początku to „Miedziowi” uzyskali przewagę, ale groźnie pod bramką gospodarzy było dopiero w 30. minucie – z rzutu wolnego uderzał Starzyński, jednak dobrą interwencją popisał się Pesković. W 38. minucie po błędzie Kopacza szansę miała Cracovia, jednak strzał Culiny wyłapał Hładun. Na początku drugiej odsłony znów zaatakowali gospodarze – po zgraniu piłki przez Piątka sprzed pola karnego uderzał Dimun, ale znów pewnie interweniował Hładun. W 51. minucie było 0:1 – po ładnej indywidualnej akcji strzałem pod poprzeczkę prowadzenie gościom dał Mares. W 71. minucie po faulu Dąbrowskiego na Wdowiaku arbiter podyktował rzut karny dla „Pasów”, który na bramkę zamienił Piątek. Cztery minuty później było już 2:1 – po dośrodkowaniu z narożnika Rakelsa swoją drugą bramkę zdobył Piątek. W 82. minucie powinno być 3:1, ale Hładun najpierw zatrzymał strzał Piątka, a chwilę później kapitalnie odbił dobitkę Wdowiaka. Ostatnie słowo należało do gości – w doliczonym czasie gry fantastycznym strzałem z dystansu wynik na 2:2 ustalił Pawłowski.

Cracovia – Zagłębie Lubin 2:2 (0:0) Piątek 72’ (k.), 76’ – Mares 51’, Pawłowski 90+1’

We Wrocławiu Śląsk podejmował będącą pewną miejsca w grupie mistrzowskiej Koronę. Jako pierwsi zaatakowali gospodarze – po dalekim wrzucie z autu Celebana głową na bramkę Hamrola uderzał Cholewiak, jednak bramkarz gości popisał się dobrą interwencją. W odpowiedzi groźnie na bramkę Słowika sprzed pola karnego uderzał Jukić. W 31. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Riery głową uderzał Celeban, lecz Hamrol zbił piłkę na słupek. Kilka minut później bardzo dobrą interwencją po strzale z pola karnego Aankoura popisał się Słowik. W 43. minucie po faulu na Rierze w obrębie pola karnego arbiter podyktował rzut karny, a z jedenastu metrów nie pomylił się Robak. W 53. minucie kielczanie doprowadzili do remisu – dośrodkowanie Gardawskiego z lewej strony wykorzystał Jukić, który głową posłał piłkę do siatki. W doliczonym czasie gry z rzutu wolnego tuż sprzed linii pola karnego uderzał Robak, ale Hamrol nie dał się pokonać i wynik w stolicy Dolnego Śląska nie uległ już zmianie.

Śląsk Wrocław – Korona Kielce 1:1 (1:0) Robak 45’ (k.) – Jukić 53’

Od początku spotkania to gospodarze mieli zdecydowaną przewagę, natomiast goście mieli duże problemy, aby zbliżyć się do pola karnego swoich przeciwników. Na stadionie w Niecieczy, spiker podawał na bieżąco wynik meczu Lechia Gdańsk – Arka Gdynia. W tamtym spotkaniu, zdecydowanie lepszą drużyną byli gdańszczanie, dlatego piłkarze Wisły wiedzieli, że nic złego nie może się im stać i zostaną w grupie mistrzowskiej. Pierwszy celny strzał „Wiślacy” oddali dopiero w 27. minucie za sprawą Rafała Boguskiego. W drugiej połowie kibice rzucili na boisko serpentyny oraz gwizdki, przez co początek drugich 45 minut trochę się opóźnił. Chwilę później gospodarze złapali rytm, jednak nie potrafili tego przełożyć na skuteczną akcję, która dałaby im prowadzenie w meczu. Kibice kilka minut później znów dali o sobie znać i rzucili na boisko kilka rac. Ostatecznie żaden z zespołów nie potrafił strzelić bramki i mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Sandecja Nowy Sącz – Wisła Kraków 0:0

Prawie 37. tyś kibiców pojawiło się w Poznaniu na ostatnim meczu rundy zasadniczej, w którym Lech Poznań podejmował przy Bułgarskiej Górnika Zabrze. Mecz rozpoczął się z 15-minutowym opóźnieniem. Kibice „Kolejorza” postanowili wyrzucać co kilka minut na murawę serpentyny. W pierwszej połowie żadna z drużyn wyraźnie nie przeważała. Dopiero w doliczonym czasie gry kibice zgromadzeni na INEA stadionie zobaczyli pierwszą bramkę. Świetnym rajdem popisał się Kamil Jóźwiak i młody pomocnik Lecha, wyprowadził na prowadzenie swój klub. Górnik Zabrze lepiej wszedł w druga połowę i 76. minucie za sprawą wykorzystanego rzutu karnego przez Damiana Kądziora, doprowadził do remisu. Gdy wszystko wskazywało na to, że w Poznaniu kibice zobaczą podział punktów, a Lech, zważając na pozostałe wyniki w tej kolejce, zakończy rundę zasadniczą na trzecim miejscu, Łukasz Trałka w 81. minucie strzałem z dalsze odległości, dał prowadzenie „Kolejorzowi”, i w tym momencie drużyna z Poznania była liderem LOTTO Ekstraklasy. W czwartej minucie doliczonego czasu gry Radosław Majewski strzałem w róg bramki przypieczętował zwycięstwo Lecha Poznań. Ostatecznie Lech Poznań wygrał na własnym boisku z Górnikiem Zabrze 3:1 i został liderem LOTTO Ekstraklasy.

Lech Poznań – Górnik Zabrze 3:1 (1:0) Jóźwik 45+1’, Trałka 81’, Majewski 90+4’ – Kądzior 76’ (k.)