[Przyklejony, zablokowany] Piłkarzyki - regulamin
Patrick Redaktor
15.01.2012, 22:00
W skrócie o Piłkarzykach:

Gra polega na zbudowaniu własnej drużyny z realnych piłkarzy i rywalizacji z innymi uczestnikami. Każdy uczestnik wybiera po 6 zawodników (jeden może grać tylko u jednej osoby) z podanych lig europejskich (ok 20). Na każdy mecz co weekend wystawiamy 4 z nich i ci właśnie zawodnicy strzelając bramki w swoich realnych rozgrywkach ligowych (tylko i wyłącznie ligowych!), strzelają również dla Was i zdobywają bezcenne punkty, począwszy od fazy grupowej aż do wielkiego finału. W danym pojedynku wygrywa drużyna, której wystawieni zawodnicy na konkretny mecz strzelą więcej bramek w swoich realnych rozgrywkach ligowych w dany weekend od wystawionych zawodników przeciwnika. Na początku gramy w grupach, później przechodzimy do fazy pucharowej. Do dyspozycji mamy również dwa okienka transferowe na wymianę swoich najsłabszych zawodników. Zawodników do gry wybieramy wg rozlosowanej kolejności pojedynczo po jednym nazwisku i tak 6 razy w kółko, tym samym nikt nie złapie od razu 6 wielkich nazwisk i składy będą stosownie stonowane. Taki system wymaga zawsze czasu (około miesiąca), jednak proszę uwierzyć, że warto dla późniejszej świetnej zabawy na kilka następnych miesięcy w danej edycji gry. To tak w możliwie największym skrócie, wszelkie detale i szczegóły gry poniżej.

1. Wejście do gry.

Na początku od razu zaznaczam, że potrzebujemy tylko i wyłącznie poważnie zainteresowanych udziałem w grze, bowiem liczba miejsc jest mała i ograniczona. Dlatego też nie warto zgłaszać się osobom ze słomianym zapałem, które mają w nawyku rezygnowanie z gry po 2 tygodniach, absolutnie nie w tym rzecz!

Jeśli spóźniłeś się na start danej edycji i chciałbyś wejść do gry w trakcie sezonu, to musisz cierpliwie czekać na to aż zwolni się miejsce. Najczęściej jest to możliwe, gdy ktoś lekceważy obowiązki związane z grą i po prostu zostaje dyscyplinarne wyrzucony, pozostawiając swoją drużynę bez opieki. Można wtedy przejąć team takiego osobnika wraz z pełną kadrą zawodników. Jeżeli będzie przed nami jeszcze okienko transferowe, to będzie można dokonać transferów i zmian w kadrze, jeśli nie to niestety będzie trzeba jakoś wytrwać z kadrą, którą pozostawił poprzednik.

2. Wybieranie składów.

Jest to zdecydowanie najprzyjemniejszy, najważniejszy i najbardziej pracochłonny etap każdej edycji, wymagający również wspólnej mobilizacji i organizacji wśród uczestników. Tym samym po kolei:

- na skompletowanie składów mamy mniej więcej około miesiąca czasu, względem rozpoczęcia właściwych rozgrywek, startujemy zawsze w sierpniu i styczniu
- składy budujemy zawsze wg rozlosowanej kolejności - z dostępnych w grze lig, pojedynczo wybieramy po jednym nazwisku i tak 6 razy w kółko, aby była zachowana jakaś sprawiedliwość nikt nie złapie od razu 6 wielkich nazwisk i składy będą stosownie stonowane, przykładowa pomocna witryna przy budowaniu składów, potrzebna do owocnego scoutingu zawodników, to np. soccerway.com
- składy budujemy wg z góry ustalonych zasad: w składzie może być maksymalnie dwóch zawodników z jednej ligi (co nie znaczy, że nie możemy wybrać po dwóch zawodników z np. włoskich Serie A i Serie B) i jednego z jednego klubu, jeden zawodnik może grać tylko u jednej osoby
- każdy uczestnik w swojej kolejce ma dobę na wybranie kolejnego zawodnika, staramy się jednak tego czasu nie wydłużać do maksimum, aby spokojnie zdążyć na początek rozgrywek
- składy wybieramy zawsze w trakcie trwającego okienka transferowego w realnym świecie, jeśli któryś z uczestników wybrałby zawodnika, który później zmieni klub to ma dwa wyjścia:
a) akceptuje jego osobę w nowym klubie i zostawia w swojej kadrze
b) wymienia go przy najbliższej swojej kolejce na innego zawodnika
- jeżeli uczestnik nie wybierze zawodnika wg regulaminowej doby, to jego kolejka przepada i wybiera następna osoba w kolejce, on zaś przy kolejnym swoim wyborze wybiera od razu dwóch zawodników
- jeżeli uczestnik pomyli się i wybierze zawodnika już wybranego lub niezgodnego z regulaminem związanym z ograniczeniami, to jego kolejka również przepada i dopiero przy następnej kolejce może naprawić swój błąd
- jeżeli wybierasz z końca stawki, to nie narzekaj, może i wielkie nazwiska Ci uciekną, ale pamiętaj, że nazwiska nie grają, byli już w historii tej gry ludzie, którzy kompletowali kadrę z szarego końca, a na końcu wygrywali całe rozgrywki z dużo mniej medialnymi zawodnikami w składzie, dobry scouting to podstawa w tej grze!

3. Rozgrywki główne.

Rozgrywki główne prowadzone są w edycjach jesiennych w miesiącach wrzesień - grudzień, natomiast w edycjach wiosennych w miesiącach luty-kwiecień.

- rozgrywki prowadzimy w 4 grupach po 6 drużyn (tylko jeden mecz bez rewanżów, tradycyjny system punktowania: zwycięstwo 3pkt, remis 1pkt, porażka 0pkt), następnie faza pucharowa do której awansują 4 najlepsze drużyny z każdej grupy (w fazie pucharowej również rozgrywamy tylko jeden mecz), w razie remisu w fazie pucharowej rozgrywane są rzuty karne
- losowanie grup odbywa się po zakończeniu procesu budowania składów do rozgrywek
- o kolejności w grupie w razie równej ilości punktów decydują:
a) bilans bramek in plus (strzelone minus stracone bramki)
b) większa ilość strzelonych bramek
c) bezpośrednie pojedynki
d) rzuty karne
- gramy tylko w weekendy (1 weekend = 1 kolejka), obowiązują spotkania tylko i wyłącznie ligowe, rozgrywane od piątku do poniedziałku (z dopuszczalnymi małymi wyjątkami na wniosek organizatora)
- niekiedy dana liga lub klub w którym występuje nasz zawodnik w realnych rozgrywkach pauzuje, tym samym jest on dla nas niedostępny w konkretnej kolejce, w takich wypadkach zawsze w terminarzu na daną kolejkę zawierane są stosowne informacje o przewidzianych ligowych i klubowych pauzach
- wyniki każdej kolejki podawane są maksymalnie do wtorkowego wieczoru

4. Drabinka w fazie pucharowej:

1/8 1/4 1/2 FIN 1/2 1/4 1/8

1A - 4B - - 1B - 4A
| - FINAŁ - |
- 1/4 - | | - 1/4 -
| | | | | |
2C - 3D - | | | | - 2D - 3C
- 1/2 - - 1/2 -
2A - 3B - | | | | - 2B - 3A
| | | | | |
- 1/4 - | III | - 1/4 -
| -MIEJSCE- |
1C - 4D - - 1D - 4C


5. Rzuty karne.

Jeżeli mecz w fazie pucharowej zakończy się remisem, to trzeba rozegrać rzuty karne, aby wyłonić zwycięzcę. Wtedy obydwaj trenerzy prowadzący swoje drużyny, wysyłają do organizatora rozgrywek PW z poniższym wypełnionym schematem:

1. S - X, O - X
2. S - X, O - X
3. S - X, O - X
4. S - X, O - X
5. S - X, O - X
6. S - X, O - X
7. S - X, O - X
8. S - X, O - X
9. S - X, O - X
10. S - X, O - X

10 serii rzutów karnych, aby w razie braku rozstrzygnięcia po tradycyjnych 5 seriach nie bawić się w rozgrywanie rzutów karnych na raty, 10 serii powinno absolutnie wystarczyć do wyłonienia zwycięzcy. S to strzał, zaś O obrona rzutu karnego. W miejsce znaku X trzeba wpisać cyfrę od 1 do 4, które oznaczają:

1 - strzał w lewy górny róg bramki
2 - strzał w prawy górny róg bramki
3 - strzał w prawy dolny róg bramki
4 - strzał w lewy dolny róg bramki

Jeżeli w jednej serii rzutów karnych cyfra pod znakiem S jednego trenera będzie taka sama jak cyfra pod znakiem O drugiego trenera, to rzut karny jest obroniony. W końcu rzuty karne to loteria, prawda? Po wszystkim organizator przestawi publicznie na screenach obydwa schematy z rzutami karnymi wysłane przez trenerów na PW, żeby nie było mowy o jakichkolwiek oszustwach. Jeśli w rzutach karnych będzie brała udział drużyna organizatora rozgrywek (Patrick), to jedenastki rozegra w jego zastępstwie cichy84.

6. Wystawianie składu na mecz.

Na każdy mecz trzeba wystawić 4 zawodników z 6 osobowej kadry. Składy na każdą kolejkę można wystawiać dopiero po podsumowaniu poprzedniej kolejki i przedstawieniu terminarza na najbliższą kolejkę. Na każdą kolejkę rozgrywek obowiązuje graniczny termin podawania składów. Jest to termin, w którym swój występ danego weekendu rozpoczyna pierwszy zawodnik z całej, konkretnej kolejki. Dopuszczalne są jednak minimalne poślizgi czasowe przy wystawianiu składów, z tym, że: Twój skład musi być ostatecznie podany do czasu, w którym Twój pierwszy zawodnik lub rywala (nawet rezerwowy, nie wystawiony do gry!) rozpocznie swój występ w danej kolejce. Za nie wystawienie składu w kolejce lub wystawienie po czasie grożą kary, o tym jednak w stosownym punkcie regulaminu. W razie przerwania lub odwołania meczu, w którym wystąpić miał wystawiony na mecz zawodnik, punktuje on niestety na zero, czyli tak samo jakby nie strzelił bramki. Poza tym, to trzeba pilnować kartek i kontuzji swoich zawodników. Jeśli wystawiony zawodnik nie wyjdzie w ogóle na boisko w dany weekend, to traktowane jest to tak, jakby po prostu nie strzelił bramki, także naprawdę warto pilnować kartek, kontuzji itp. Może zdarzyć się również taka sytuacja, że wystawiony zawodnik strzeli bramkę samobójczą, wtedy wędruje ona oczywiście na konto przeciwnika.

Na mniej więcej dobę przed końcem czasu do wystawienia składów na daną kolejkę, organizator wysyła każdemu, kto jeszcze nie wystawił składu na prywatny kontakt ,,przypominajkę" o zbliżającym się końcu terminu.

7. Okienka transferowe.

W każdej edycji gry mamy do dyspozycji dwa okienka transferowe (po 2. kolejce fazy grupowej oraz przed fazą pucharową), gdzie można dokonywać dowolnej ilość transferów w drużynach spowodowanych np. długotrwałą kontuzją zawodnika lub po prostu niespełnieniem związanych z nim oczekiwań snajperskich. Transfery nie mogą naruszać podstawowych zasad gry, związanych z ograniczeniami w składzie, czyli: maksymalnie dwóch zawodników z jednej ligi i jeden z jednego klubu, jeden zawodnik może grać tylko u jednej osoby. Każde okienko transferowe trwa zawsze dwie doby i odbywa się w wyznaczonych terminach w dniach środa-czwartek.

8. Kary i napomnienia.

- jeżeli uczestnik będzie nagminnie i widocznie przedłużał lub całkowicie ignorował budowanie swojej kadry, to przy dwukrotnym braku wyboru zawodnika do swojego zespołu podczas swojej kolejki, zostanie wykluczony z gry już na etapie doboru zawodników do swojej drużyny
- jeżeli uczestnik nie wystawi składu na dany mecz lub wystawi go z niedopuszczalnym opóźnieniem, to obowiązuje skład z poprzedniej kolejki (w przypadku wpadki już w 1. kolejce skład zostanie wylosowany), jednak konsekwencje spóźnienia lub nie wystawienia składu na mecz karane są ujemnymi punktami, a w późniejszym wypadku nawet zwolnieniem z klubu
a) -1pkt i ostrzeżenie przy pierwszej takiej wpadce
b) -2pkt i zwolnienie z klubu przy drugiej takiej wpadce
c) w przypadku wpadki w fazie pucharowej rozgrywek, natychmiastowe zwolnienie dyscyplinarne z klubu
- jeżeli uczestnik zostanie zwolniony z klubu lub w jakikolwiek sposób zrezygnuje z gry w trakcie trwających rozgrywek, to dyscyplinarnie zostaje wykluczony na następną edycję rozgrywek

Od prowadzącego słów kilka...

Do zwycięstwa w całych rozgrywkach wcale nie potrzeba wysokiego miejsca startowego oraz wielkich gwiazd w kadrze. Proszę tylko spojrzeć jak wyglądały składy zwycięzców z poprzednich edycji:

Jesień ’10 – zwycięzca wybierał skład jako 4/16 [Eto’o (Inter), Walcott (Arsenal), Payet (St.Etienne), Schürrle (Mainz), Kalou (Chelsea), Nolan (Newcastle)]
Wiosna ’11 – zwycięzca wybierał skład jako 16/16(!) [Bothroyd (Cardiff), Bulykin (Den Haag), Niedzielan (Korona), Falcao (Porto), Linz (Austria W.), Stokes (Celtic)]
Jesień ’11 – zwycięzca wybierał skład jako 1/24 [Messi (Barcelona), Torres (Chelsea), Toivonen (PSV), Defoe (Tottenham), Robben (Bayern), Zarate (Inter)]
Wiosna ’12 – zwycięzca wybierał skład jako 23/24(!) [Benzema (Real M.), Raul (Schalke), Vossen (Genk), Hazard (Lille), Bale (Tottenham), Robben (Bayern)]
Jesień ’12 – zwycięzca wybierał skład jako 19/24(!) [Cavani (Napoli), Toure (Monaco), Bony (Vitesse), Athanasiadis (PAOK), Finnbogason (Heerenveen), Giroud (Arsenal)]
Wiosna ’13 – zwycięzca wybierał skład jako 26/32(!) [Murray (Crystal Palace), Altidore (Alkmaar), Benteke (Aston Villa), Uche (Kasimpasa), Mulenga (Utrecht), Icardi (Sampdoria)]

Jak widać, często warto wyszperać jakiegoś zabijakę z dużo mniej medialnie ligi.

Poza tym, czy to nie jest większa frajda pokonać kogoś z Messim lub Ronaldo w składzie, jakimiś nołnejmami niczym w FMie?

by Patrick ®
Ostatnio zedytowany przez: Patrick, 25.09.2016, 12:44

Szybka odpowiedź

Zaloguj się, aby brać udział w dyskusji