Pirotechnika na stadionach
Krasus Ćwierćfinalista
16.05.2012, 16:29
Robashenko napisał(a):Kras,
pisząc "margines" co masz na myśli? Mogę sie oczywiście domyśleć, ale chce miec pewność o co Ci chodzi. Czy7 spotkałeś się na stadionie z groźbą wpierdolu od swoich kolegów po szalu, tudzież innymi "represjami" płynacymi z ich strony? I prosze, nie wypisujcie tego co się wydarzyło bądź wydarzyć może na mieście, w autobusie czy pod blokiem, bo to jest własnie klasyczny przykład odwracania kota ogonem.
Na stadionie ja nie, za to kilkukrotnie byłem świadkiem komuś zaproponowanej i raz zrealizowanej możliwości wpierdolu. Głównie chodziło o miejsce, "bo ja chcę postać na tym krzesełku, więc znajdź sobie inne, lamerska cioto", a raz o to, że jeden typek ośmielił się przyjść bez barw na stadion. Dodam jeszcze, że zazwyczaj ci goście proponujący wpierdol, jak na nich zerkałem w czasie meczu średnio byli zainteresowani kibicowaniem, a bardziej rozglądaniem się dookoła i szukaniem zaczepki
Robashenko Zwycięzca grupy
16.05.2012, 17:38
W takim razie Kras, muszę Ci współczuć kolegów ze stadionu... Wybacz, ale jak żyję nie spotkalem się z takim zachowaniem u siebie na stadionie... ba, nie tylko na swoim w życiu oglądalem mecze, nie miałem okazji usłyszeć czegoś rownie burackiego w kierunku kolegi w tych samych barwach.
Wiadomo, że sa kibole i kibole. Jedni zajęci dopingiem, inni oprawą a inni "pilnowaniem bezpieczenstwa kolegow", że tak to ujmę i jest to zachowanie na naszych polskich stadionach wręcz standardowe. Ale fakt istnienia grup chuliganskich nie powinien pezesadzać o obecności pirotechniki na stadionie, bo jeśli chodzi o bezpieczeństwo to od tego są służby porządkowe i policja aby zapewnić bezpieczeństwo kibicow gospodarzy jak i drużyny gości. I to już kwestia jest też nie tylko zdystansowania od siebie grup, bo na takim Widzewie obecnośc kamieni jest na porzadku dziennym i nie trzeba pirotechniki aby komuś zrobić krzywdę, ale właśnie zadbanie by nie moglo dojść do starcia nie tylko bezpośredniego ale właśnie i na dystans.
Odebrac prawo do odpalania pirotechniki góra powinna tym klubom, w których doszlo do pogwalcenia prawa i spowodowanie zagrożenia zdrowia i życia innych, a nie wszystkich z gory za nic.
To moja droga
Morgan Administrator Forum
16.05.2012, 22:31
Robashenko napisał(a):Odebrac prawo do odpalania pirotechniki góra powinna tym klubom, w których doszlo do pogwalcenia prawa i spowodowanie zagrożenia zdrowia i życia innych, a nie wszystkich z gory za nic
Wiesz, ale gdy coś się stanie dojdzie do lamentu gdzie były służby porządkowe i dlaczego organizator tego nie przewidział i nie zapobiegł ? Ja nie oceniam, ja tylko teoretyzuję. Sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje bo przewidzieć trzeba niesamowicie dużo różnych wariantów - jak się tego nie zrobi to organizator ponosi ogromne konsekwencje. I tylko organizator a nie ten jeden chłop co w przypływie pasji twórczej postanowił coś zmajstrować. Sam byłem świadkiem jak chłop rzucił racą na bieżnię gdzie leżały klubowe flagi gotowe do rozłożenia. Oczywiście chłopakowi prędko "wytłumaczono" jaką durnotę zrobił ale szkoda mogła się stać. Środowisko kibicowskie jest bardzo specyficznym środowiskiem o czym wiemy wszyscy i tak jak dużo jest nieprawdziwych stereotypów niestety tak samo dużo jest tych prawdziwych. Zwłaszcza, że charakterystyka tego środowiska przyciąga doń naprawdę wielu skretyniałych jednostek. A bezpieczeństwo to jednak dbanie o to żeby nikomu się nic nie stało a nie, że stało się tej krzywdy mało. Zwłaszcza, że ludzie za wejście na stadion płacą coraz więcej kasy i nie chcą przy tym się denerować czy wrócą do domu w stanie nienaruszonym - nieważne czy stałoby się to na stadionie czy w drodze do domu w wyniku bezpośrednich następstw okoliczności na obiekcie. Tak więc obie strony mają po trochę racji i trzeba by znaleźć złoty środek a żeby to zrobić trzeba zacząć od dialogów i zrozumienia argumentów drugiej strony. A u nas niestety woli się kłócić i przerzucać winą zamiast dojść do kompromisu i wypracować wspólny plan działania.
Ostatnio zedytowany przez: Morgan, 16.05.2012, 22:34
Robashenko Zwycięzca grupy
17.05.2012, 22:22
Oczywisty jest fakt, że race mogą wyrządzić szkode ludziom. Jednak same w sobie nie są groźne dopoki są w odpowiedzialnych rękach. Tak jak pisałem, od pilnowania porządku w młynie też są "selekcjonowani" ludzie. Kibice oczywiście są grupą ludzi bardzo specyficzną, ale słowo kibol to nie jest synonim burdy, awantur i chuligaństwa o czym chcą rpzekonac nas media.
Race w odpowiedzialnych rekach pozwalają upiększyć oprawy meczowe, ktore w naszym kraju stoją na bardzo wysokim poziomie. Przykład, który podałeś przedstawia sytuacje braku dyscypliny wśród kibiców, bo pozwolono człowiekowi iście nieodpowiedziaolnemu odpalić race. A właśnie po to jest pewna hierarchia nawet wsód takiego marginesu jakim są kibole aby względnie utrzymać bezpieczeństwo innych na trybunach. "Wytłumaczenie" gościowi, ktory rzucił racę na flagi jest dobrym przykladem dla innych właśnie jak korzystać z piro.
Nie uważam, że każden jeden powinien mieć prawo do wnoszenia rac na stadion, jednakże kibol powinien mieć chociaż tę szansę , aby odpalić race i udowodnić, że ejst to bezpieczna forma oprawy.
To moja droga

Szybka odpowiedź

Zaloguj się, aby brać udział w dyskusji