Klasyka LM: Celtic – Juventus 4:3

Autor: Rafał Krysztopa | 03.01.2013 15:56 | komentarzy: 5 | kategoria: Klasyka Ligi Mistrzów |

„ Być może zbytnio zlekceważyliśmy Celtic” – Pavel Nedvěd. Ostatnia kolejka pierwszej fazy grupowej sezonu 2001/02 na Celtic Park przyniosła prawdziwą ucztę dla koneserów futbolu. Po zaciętym pojedynku Celtic Glasgow pokonał faworyzowany Juventus Turyn 4:3.

Podopiecznych Martina O’Neilla czekało karkołomne zadanie. Celtic Glasgow, aby awansować do kolejnej fazy rozgrywek, nie tylko musiał w korespondencyjnym pojedynku pokonać „Starą Damę”, lecz Szkoci potrzebowali również potknięcia Porto. Spotkanie nie rozpoczęło się jednak zbyt dobrze dla gospodarzy. W 19. minucie piłkę do siatki precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego posłał Alessandro Del Piero.

Na Celtic Park zapadła grobowa cisza, lecz po zaledwie 5. minutach stadion po raz pierwszy w tym spotkaniu wpadł w euforię. Z prawej strony piłkę w pole karne zacentrował niezwykle aktywny Ľubomír Moravčík, strzałem głową wynik meczu wyrównał Joos Valgaeren. Teraz, to Celtic grał na boisku pierwsze skrzypce. Po chwili „The Bhoys” mogli objąć prowadzenie, lecz po podaniu Didiera Agathe z bliskiej odległości pomylił się Henrik Larsson. Gospodarze dopięli swego tuż przed przerwą. Po dośrodkowaniu z narożnika boiska Ľubomíra Moravčíka Celtic na prowadzenie wyprowadził Chris Sutton.

Po przerwie Alessandro Del Piero na placu gry zastąpił David Trezeguet. Francuz już w 6. minucie drugiej połowy strzałem w prawy róg doprowadził do remisu. Ten dzień należał jednak do Szkotów, którzy niestrudzenie szukali kolejnych trafień. W 57. minucie Marko Iuliano we własnym polu karnym w nieprzepisowy sposób powstrzymał Chrisa Suttona, jedenastkę na gola zamienił Henrik Larsson. W 64. minucie po kolejnym podaniu Ľubomíra Moravčíka piłkę po raz drugi w tym spotkaniu do siatki posłał Chris Sutton. Po chwili jednak Włosi zdobyli kolejną bramkę. W 77. minucie na 4:3 trafił David Trezeguet.

Przez ostatnie 13 minut Celtic Glasgow z pełnym poświeceniem walczył o utrzymanie wyniku. Szkoci dowieźli zwycięstwo do ostatniego gwizdka sędziego, lecz to Porto dzięki wygraniu spotkania z Rosenborgiem awansowało do kolejnej fazy rozgrywek. Celtic po heroicznym pojedynku z Juventusem Turyn musiał zadowolić się jedynie rozgrywkami Pucharu UEFA.

I faza grupowa, ostatnia kolejna (Celtic Park, Glasgow, 31-10-2001)

Celtic Glasgow – Juventus Turyn 4:3 (2:1). Bramki: Valgaeren 24’. Sutton 45’ i 64’, Larssen (k.) 57’ – Del Piero 19’, Trezeguet 51’ i 77’.

Celtic: Douglas, Baldé, Mjällby, Valgaeren, Agathe, Lennon, Lambert, Petta, Moravčík (Petrov 65'), Sutton, Larsson.
Trener: Martin O'Neill.

Juventus: Carini, Birindelli, Ferrara, Iuliano, Paramatti, Zenoni, Tacchinardi, Nedvěd, Maresca, Amoruso (Pessotto 67'), Del Piero (Trezeguet 46').
Trener: Marcello Lippi.
Sędzia: Gilles Vessiere (Francja).

• Klasyka LM: Legia Warszawa – Rosenborg BK 3:1

Trzynasty września 1995 roku. Tego wieczoru wiele osiedli w Polsce opustoszało, a telewizory grały niemal w każdym polskim domu. Wszyscy bowiem chcieli ujrzeć na własne oczy zmagania Legii Warszawa w elitarnej Lidze Mistrzów.

To był gorący wieczór, każdy szykował się na niezapomniane 90 minut pomiędzy Liverpoolem a Milanem. W pamięci wszystkich kibiców były grzmoty z 2005 roku, kiedy to byliśmy świadkami jednego z najciekawszych finałów w historii Ligi Mistrzów. Tym razem, Włosi nie dali sobie wyrwać z rąk Pucharu Europy.

Byliśmy tak blisko. Dosłownie sekundy dzieliły nas od tego historycznego tryumfu – mówił na pomeczowej konferencji Diego Simeone. Argentyńczyk, podobnie jak jego podopieczni, ciężko przeżył finał Ligi Mistrzów, w którym przecież Atletico prowadziło 1:0 aż do 92. minuty.

Mecz finałowy pomiędzy Borussią a Juventusem miał być teatrem jednego aktora – pochodzących z północnych Włoch turyńczyków. Nieoczekiwanie, po ostatnim gwizdku sędziego to kopciuszek z Dortmundu cieszył się z wygrania Pucharu Mistrzów.

W finale Ligi Mistrzów z 1999 roku doszło do jednego z najbardziej znanych „powrotów” w historii futbolu. Manchester United – za sprawą dwóch bramek w doliczonym czasie gry – odwrócił losy spotkania z Bayernem i sięgnął po swój drugi Puchar Europy.