Jerzy Engel dla LigaMistrzow.com: Złota Piłka tylko i wyłącznie dla Manuela Neuera

Autor: Kacper Chwedoruk | 10.01.2015 13:30 | komentarzy: 26 | kategoria: Wywiad |

Najlepszy piłkarz 2014 roku zostanie wybrany już w najbliższy poniedziałek na uroczystej gali w Zurychu. W związku z tym postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z Jerzym Engelem, który miał okazję głosować w imieniu Polski. Były selekcjoner naszej reprezentacji stwierdził, że Złotą Piłkę może wygrać tylko jeden zawodnik.

LigaMistrzow.com: – Wybór najlepszego piłkarza świata 2014 roku rozstrzygnie się pomiędzy Cristiano Ronaldo, Lionelem Messim i Manuelem Neuerem. Pana zdaniem ktoś z tej trójki nie zasłużył na to, aby znaleźć się w finale? 

Jerzy Engel: – Byłem jednym z tych, którzy również wystawiali propozycje w imieniu naszego kraju odnośnie trzech pierwszych miejsc. Sam wystawiłem Cristiano Ronaldo, Lionela Messiego i Manuela Neuera, także sądzę, że wszyscy mają dokładnie to samo zdanie. Mogę tylko powiedzieć, kto dla mnie powinien wygrać Złotą Piłkę. 

– Jakie szanse ma Neuer na zostanie drugim w historii bramkarzem, który sięgnie po ten tytuł? 

– Zdecydowanie największe. Daje największe szanse, bo jest mistrzem świata. Na turnieju w Brazylii odegrał niesamowicie ważną rolę. Pokazał również nowy sposób gry bramkarza. Zrewolucjonizował grę na tej pozycji i był zawodnikiem w reprezentacji Niemiec, który się wyróżniał najbardziej. Piłkarze Löwa grali bardzo zespołowo, a on jedyny był wyróżniającą się postacią. Myślę, że zasłużył na Złotą Piłkę jak mało kto. 

– Czyli Messi i Ronaldo zostaną zdetronizowani po sześciu latach dominacji w tym plebiscycie? 

– Moim zdaniem tak powinno być. Oczywiście Messi jest bardzo blisko. Został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata, ale dziwnie byłoby gdyby Neuer zgarnął nagrodę dla najlepszego piłkarza i bramkarza w jednym turnieju. Uważam, że Ronaldo nie ma szans w tym roku. 

– Toni Kroos został wybrany zawodnikiem roku w Niemczech, więc jakby to wyglądało? Najlepszym piłkarzem świata jest osoba, która nie została najlepsza w swoim kraju? 

– Nie będę komentował tego typu wyborów, bo to wewnętrzne decyzje poszczególnych federacji. Kroos też miał bardzo fajny sezon, jednak moim zdaniem z tym co dokonał Neuer, biorąc pod uwagę rok klubowy, a także mundial, nie może konkurować. 

– Czego zabrakło Messiemu i Ronaldo w poprzednim roku, żeby dorównać Neuerowi? 

– Messiemu zabrakło tylko jednego, mianowicie mistrzostwa świata. Bo gdyby to Argentyna została najlepszą drużyną globu, to nie byłoby w ogóle dyskusji na temat Złotej Piłki, bo musiałaby ona trafić do zawodnika Barcelony. Natomiast dla Ronaldo zabrakło spektakularnego wyniku na brazylijskim turnieju, bowiem moje zdanie jest takie, że jeśli jest rok mistrzostw świata, to w tym plebiscycie najlepsze miejsca muszą zajmować piłkarze, którzy osiągnęli sukces właśnie na mundialu. 

– Ronaldo jest w stanie dogonić Messiego w ilości zdobytych Złotych Piłek (Portugalczyk obecnie ma ich 2, a Argentyńczyk 4)? 

– Oboje są najlepsi na świecie. Np. Pele nie miał godnego siebie rywala, który mógł z nim o takie miano rywalizować. Podobne sytuacje mieli Maradona i Zidane. Myślę, że tutaj trafiło się dwóch genialnych piłkarzy. Zarówno Messi jak i Ronaldo są geniuszami futbolu. Ich wyścig fascynuje cały piłkarski świat. Uważam, że to jest dobre dla obu, ale z drugiej strony muszą się dzielić nagrodami. Dlatego czasem jest tak, że tytuły trafiają w ręce Messiego, kiedy dobrze spisuje się Barcelona, a czasami zgarnia je Ronaldo, jak dominuje Real. Portugalczyk jednak w tym roku na pewno nie dogoni Argentyńczyka, a jak będzie w kolejnych latach, to się przekonamy. 

Czytaj więcej o: FC Barcelona, Bayern Monachium, Real Madryt, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Argentyna, Manuel Neuer

Podziel się tym artykułem ze znajomymi

Skomentuj przez Facebooka

Treści o podobnej tematyce:

Komentarze (26)

Komentarze są domyślnie ukryte dla niezalogowanych

Pokaż komentarze