Złe decyzje Grzegorza Szamotulskiego

Autor: Grzegorz Góra | 03.03.2016 12:00 | komentarzy: 0 | kategoria: Recenzje książek |

„Bad decisions make good stories” to motto, które przyświecało całej karierze byłego bramkarza m.in. warszawskiej Legii. O tym, co spotkało go na jego piłkarskiej drodze, postanowił napisać razem z redaktorem Krzysztofem Stanowskim.

Mówi się, że każdy bramkarz musi być trochę nienormalny, bo rzuca się tam, gdzie inni boją się wsadzić nogę. Sam Szamotulski przyznaje wprost, że jest „wariatem”, więc Ci którzy sądzą, że książka „Szamo. Wszystko, co wiedziałbyś o piłce nożnej, gdyby Cię nie oszukiwano” to nudna biografia, będą mile zaskoczeni.

„Nie ma podziału na polską amatorkę i zachodni profesjonalizm. Młodzi ludzie są wszędzie tacy sami. 25-latek z Polski i 25-latek z dowolnego innego europejskiego kraju tak samo chce się zabawić, gdy ma wolny czas i sporo gotówki w kieszeni. Kto twierdzi inaczej, jest naiwny i nie zna życia”.

„Szamo” to nie biografia, a zbiór historii, opowiastek i anegdot z piłkarskiego życia. Wszystkie są takie jak główny bohater – totalne wariactwo, łobuzerka i awanturnictwo. Patrzący z perspektywy czasu Szamotulski odnosi się do każdego z elementów swojej kariery. Przeczytamy o różnicach w piłkarskiej szatni kiedyś i dziś, o nienawiści do trenera Majewskiego i o specyficznej przyjaźni ze świętej pamięci Adamem Ledwoniem. Dowiemy się też, dlaczego popularny Szamo wzgardził ofertą Milanu i dlaczego wylądował w Amice. Oj, długo opowiadać – zdecydowanie lepiej przeczytać!

Czytając zlepek wspomnień byłego reprezentanta Polski, nie czułem, że „rozprawia się z przeszłością”, jak wielu jego kolegów po fachu. Nie. Szamo po prostu chciał znowu „zaszaleć” ujawniając zbiór najbardziej zwariowanych historii, jak wypady na grilla, na których mało kto doczekał jedzenia, awantury w szatni, kłótnie z Józefem Młynarczykiem, czy gra w greckim „piekiełku".

Te wspomnienia i wiele więcej znajdziecie w książce „Szamo”. Jeśli chcecie dowiedzieć się wszystkiego o piłce z perspektywy bramkarza-zawadiaki, ta pozycja jest dla Was obowiązkowa. Nie zmarnujecie czasu nad żadną ze stron.

 

Grzegorz Szamotulski, Krzysztof Stanowski, Szamo, Wszystko, co wiedziałbyś o piłce nożnej, gdyby Cię nie oszukiwano, Wydawnictwo Buchmann Sp. z o.o., 2013, s.295, wkładki zdjęciowe (16 stron)

Czytaj więcej o: Grzegorz Szamotulski, Szamo

Podziel się tym artykułem ze znajomymi

Skomentuj przez Facebooka

Treści o podobnej tematyce:

    Komentarze (0)

    Komentarze są domyślnie ukryte dla niezalogowanych

    Pokaż komentarze