Euro 2016: Turniej późnych goli. Coraz więcej bramek pada w końcówkach.

Filip Zieliński | 19.06.2016 20:14 | komentarzy: 2 | kategoria: Analiza |

Średnia bramek na mecz podczas trwających obecnie Mistrzostw Europy we Francji to zaledwie 1.96. Jest to mniej niż na jakimkolwiek turnieju Mistrzostw Świata i mniej, niż na Mistrzostwach Europy od 1980 roku. Nawet mniej niż w rozgrywkach Serie A w latach 80. Jednak coraz więcej bramek pada w końcówkach spotkań.

Turniej, mimo niskiej średniej goli na mecz, stoi na dobrym poziomie i dostarcza dużej dawki emocji, zwłaszcza w końcówkach spotkań. Trzynaście z 47 bramek zdobytych zostało po 85. minucie. Jest to największy procent w historii tych rozgrywek. Rekord ten (27.7%) ma zasługę w nowej formule rozgrywek, w której mamy 20 dodatkowych meczów. Do tej pory obejrzeliśmy 24 z 51 meczów z całego Euro Co więcej, im dalej tym więcej spotkań o większą stawkę, a jak wiemy, w takich meczach gole najczęściej padają w samych końcówkach.

 

Bramki zdobyte po 85. minucie meczu

Euro - gole po 85.minucie %

 

Nie ma jakiegoś konkretnego powodu dlaczego tendencja jest wzrostowa. Mówi się o coraz to większej intensywności i częstotliwości gry piłkarzy podczas całego sezonu, co przekłada się na przemęczenie podczas turnieju. Niektórzy dziennikarze spekulują, że zmiany, których dokonują trenerzy w końcówkach spotkań mogą mieć wpływ na przebieg gry i utrzymanie wyniku. Z jednej strony piłkarze doświadczeni, zdobywający gole w końcówkach, z drugiej natomiast młodzi piłkarze, nie potrafiący jeszcze zachować zimnej krwi w końcowych minutach na tak ważnym turnieju. Innym powodem mogą być po prostu wyrównane mecze, których przyjemność oglądania mamy teraz częstszą niż na poprzednich turniejach.

 

Gole zdobywane przez zmienników

zmiennicy, gole, euro


Jak widać na załączonej grafice, wiele bramek zostało zdobytych przez zmienników podczas tegorocznego turnieju. Gole zdobywali m.in Antoine Griezmann, Daniel Sturridge, Niall Mcginn czy Bastian Schweinsteiger. Piłka nożna stała się sportem całej drużyny/kadry. Trenerzy zaczęli dobierać zawodników do kadry turniejowej, szukając połączenia, związku pomiędzy graczami z podstawowej jedenastki a rezerwowymi. Do tej pory 23.4% bramek całego turnieju zostało zdobytych przez zmienników. Największy współczynnik zanotowaliśmy w całych rozgrywkach Mistrzostwach Europy w 1996 roku (17.2%)

 

Kiedy padały bramki na Euro 2016

kiedy padały gole na euro

Do tej pory na Euro 2016 padło 47. bramek. Najwięcej bramek na mecz zdobyła Francja i Hiszpania. 

Czytaj więcej o: Anglia, Hiszpania, Francja , Daniel Sturridge, Bastian Schweinsteiger, Dimitri Payet, Antoine Griezmann, Euro 2016

Podziel się tym artykułem ze znajomymi

Skomentuj przez Facebooka

Treści o podobnej tematyce:

Komentarze (2)

Komentarze są domyślnie ukryte dla niezalogowanych

Pokaż komentarze