Historia „Żołnierzyków”

Mateusz Deluga | 14.08.2017 12:00 | komentarzy: 0 | kategoria: Analiza |

Kolejny punkt na naszej futbolowej mapie to Bułgaria. Zespół, którym się dziś zajmiemy jest rekordzistą, jeśli chodzi o ilość wywalczonych tytułów mistrzowskich. PFK CSKA Sofia, bo o nim mowa, przoduje również w statystyce ilości zmian nazwy klubowej.

Narodziny klubu z Sofii datuje się na 5 maja 1948 roku. Z początku klub nosił nazwę Septemwri pri CDW Sofia. Klub był własnością armii, stąd skrót CSKA - Centralny Wojskowy Klub Sportowy. „Czerwoni” byli zespołem popieranym przez bułgarski reżim komunistyczny. CSKA zaliczało wzloty i upadki. Najgorsze chwile klub przeżywał w 2015 roku, kiedy został zdegradowany do trzeciej ligi za długi. Debet na koncie klubu wynosił przeszło 15 mionów euro. Dodatkowo Bułgarom odebrano status klubu profesjonalnego. Dziś zespół ponownie gra w najwyższej klasie rozgrywkowej.

• Stadion Armii Narodowej (1948–1990)
  • Stadion Armii Bułgarskiej  (1990–obecnie)

Garść statystyk

Mistrzostwa Bułgarii (31)

1947-1948, 1950-1951, 1951-1952, 1953-1954, 1954-1955, 1955-1956, 1956-1957, 1957-1958, 1958-1959, 1959-1960, 1960-1961, 1961-1962, 1965-1966, 1968-1969, 1970-1971, 1971-1972, 1972-1973, 1974-1975, 1975-1976, 1979-1980, 1980-1981, 1981-1982, 1982-1983, 1986-1987, 1988-1989, 1989-90, 1991-1992, 1996-1997, 2002-2003, 2004-2005, 2007-2008.

Puchar Bułgarii (20)

1951 r., 1954 r., 1955 r., 1961 r., 1965 r., 1969 r., 1972 r., 1973 r., 1974 r., 1981 r.,1983 r., 1985 r., 1987 r., 1988 r., 1989 r., 1993 r., 1997 r., 1999 r., 2006 r., 2011 r., 2016 r.

W czasach ZSRR wprowadzono w Bułgarii rozgrywki o Puchar Armii Sowieckiej. Mecze były rozgrywane w systemie pucharowym, a w finale spotykały się drużyny, które przeszły grupę eliminacją. Jeżeli po upływie regulaminowych 90 minut nie rozstrzygnięto spotkania, następowała dogrywka. Jeżeli i ona nie wyłoniła zwycięzcy, to mecz powtarzano do momentu rozstrzygnięcia.

Puchar Armii Sowieckiej (13)

1951 r., 1954 r., 1955 r., 1961 r., 1965 r., 1969 r., 1972 r., 1973 r., 1974 r., 1985 r., 1986 r., 1989 r., 1990 r.

„Czerwoni” w Europie

W sezonie 1966/1967, jeśli chodzi o rozgrywki Pucharu Europy, „Żołnierzyki” byli nie do pokonania. W rundzie kwalifikacyjnej piłkarze tej drużyny odprawili z kwitkiem maltańską Sliemę Wanderers. Następnie w pierwszej rundzie zmierzyli się w dwumeczu z Olympiakosem. Grecy ulegli Bułgarom w dwumeczu 2:3. Kolejnym przeciwnikiem CSKA okazał się Górnik Zabrze, z którym „Czerwoni” wygrali 4:0 i 3:0.  W fazie ćwierćfinałowej Bułgarzy mierzyli się z północnoirlandzkim Linfield FC. W pierwszym meczu PFK CSKA Sofia uzyskało remis, natomiast w spotkaniu rewanżowym w 51. minucie spotkania do siatki rywali trafił Dimityr Jakimow, który zapewnił CSKA awans do półfinału europejskich rozgrywek. Faza półfinałowa okazała się mordercza dla zespołu z Sofii. Zawodnicy musieli rozegrać z Interem Mediolan aż trzy spotkania, ponieważ w dwumeczu padał wynik 1:1. W trzecim spotkaniu rozgrywanym w Bolonii, bramkę dla mediolańczyków w 61. minucie zdobył Renato Capellini. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 i to „Nerrazurri” awansowali do finału, gdzie czekał na nich Celtic FC.

Puchar Zdobywców Pucharów

Sezon 1988/1989 okazał się dla Bułgarów szczęśliwy. CSKA Sofia w 1/16 PZP w dwumeczu pokonało Inter Bratysława (2:3 i 0:5) W 1/8 finałów na „Czerwonych” czekał Panathinaikos AO i w tym przypadku, bramki Stoiczkowa i Panewa zdecydowały o rezultacie dwumeczu. Później było już o wiele trudniej, bowiem na drodze do półfinału stała Roda JC Kerkrade. Piłkarze z Sofii zwyciężyli z Holendrami po seriach rzutów karnych, bowiem oba mecze nie dały ostatecznego rozstrzygnięcia. Ostatecznie CSKA Sofia zwyciężyło 4:3 i było gotowe na półfinał, gdzie czekała na nie FC Barcelona. „Blaugrana” wygrała w pierwszym spotkaniu 4:2. W spotkaniu rewanżowym Bułgarzy przegrali 1:2 i na etapie półfinału pożegnali się z Pucharem Zdobywców Pucharów.

Liga Mistrzów 2005/2006

W trzeciej rundzie kwalifikacyjnej Championes League, PFK CSKA Sofia trafiło na Liverpool FC. „Żołnierzyki” stanęli przed nie lada wyzwaniem, wygrana z Anglikami umożliwiłaby CSKA awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dominacja „The Reds” w pierwszym spotkaniu, zaowocowała golami Cissé w 25. minucie oraz dwoma trafieniami Morientesa w 31. i 56. minucie. Bułgarzy odpowiedzieli bramką Dimitrowa w 45. minucie. Mecz rewanżowy na Anfield miał być formalnością dla Liverpoolu. Niespodziewanie, w 15. minucie do bramki Carsona trafił Iwanow. Gol strzelony na wyjeździe dawał nadzieję. W ostatecznym rozrachunku Bułgarzy nie stracili, ani nie zdobyli bramki, i tym samym, pożegnali się z Ligą Mistrzów.

Puchar UEFA 2005/2006

W pierwszej rundzie Pucharu UEFA Bułgarzy trafili na trudnego przeciwnika, jakim był Bayer 04 Leverkusen. W meczu na BayArena w Leverkusen, PFK CSKA Sofia, po bramce Todorowa strzelonej w 15. minucie, mogła cieszyć się z ważnej wygranej na wyjeździe. W spotkaniu rewanżowym w 65. minucie Hdiouad zapewnił „Czerwonym” awans do fazy grupowej Pucharu UEFA. Bułgarzy wylądowali w Grupie A (AS Monaco, HSV Hamburg, SK Slavia Praga, Viking FK). CSKA zajęło ostatnie miejsce w grupie i pożegnało się z europejskimi rozgrywkami.

Liga Europy: faza grupowa 2009/2010 ( AS Roma, FC Basel, Fulham FC); faza grupowa 2010/2011 (FC Porto, Besiktas JK, SK Rapid Wiedeń). W obu przypadkach CSKA Sofia zajmowało ostatnie miejsce w grupie.

Gwiazdy CSKA

El Pistolero wielki Stoiczkow

Ico trafił do CSKA w 1984 roku z Hebros Charmanli. Oficjalny debiut w stołecznym klubie zaliczył 26 lutego 1985 roku w przegranym meczu z Trakią Płowdiw. W swoim premierowym sezonie zdobył z „Czerwonymi” mistrzostwo i Puchar Bułgarii. W sezonach 1988/89 oraz 1989/1990 został najskuteczniejszym strzelcem bułgarskiej ekstraklasy. Z El Pistolero w składzie, CSKA trzykrotnie było najlepszą drużyną w lidze, czterokrotnie zdobyło Puchar Bułgarii oraz Puchar Armii Sowieckiej. Napastnik w CSKA rozegrał łącznie 119 spotkań, w których zdobył 89 bramek. 4 maja 1990 roku Stoiczkow podpisał 5-letni kontrakt z FC Barceloną. W maju 1992 roku na Wembley, w meczu z włoską Sampdorią, FC Barcelona zdobyła Puchar Europy, a Stoiczkow został pierwszym Bułgarem, który sięgnął po to trofeum. Ico wykupił prawa do transmisji tego meczu w bułgarskiej telewizji, aby wszyscy jego rodacy mogli zobaczyć wyczyn napastnika na żywo.

Petyr Żekow strzelba

Najskuteczniejszy napastnik w historii bułgarskiej ekstraklasy. Z PFK CSKA Sofia związany od 1968 roku, w barwach „Czerwonych” rozegrał 167 spotkań, w których zdobył 144 bramki. W 1969 roku został nagrodzony Złotym Butem dla najskuteczniejszego strzelca w Europie. Prawdziwa legenda CSKA. Z klubem z Sofii triumfował w następujących sezonach (liga): 1968/1969, 1970/1971, 1970/1972, 1972/1973 i 1974/1975. Petyr Żekow był również podporą reprezentacji Bułgarii, w której rozegrał 44 spotkania i strzelił 25 goli.

Jordan Leczkow – od piłkarza do polityka

Leczkow występował na pozycji ofensywnego pomocnika. Karierę rozpoczynała w rodzinnym Sliwenu. Do Sofii przeprowadził się w 1991 roku. W barwach „Żołnierzyków” rozegrał 20 spotkań, w których 17 razy trafiał do siatki rywali. Dobra postawa Bułgara zaowocowała późniejszym transferem do HSV Hamburg. Pomocnik grał w reprezentacji Bułgarii w latach 1989-1998, wystąpił w 45 meczach, w których zdobył pięć bramek. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Leczkow rozpoczął karierę polityczną. Prezesura w  macierzystym klubie - OFK Sliwen 2000, zapewniła Bułgarowi wystarczające poparcie do objęcia stanowiska Burmistrza Sliwen. Jordan pełnił funkcję burmistrza przez trzy lata, po czym został odwołany za nadużywanie władzy.

Dimityr Iwanow Berbatow Bułgarski obieżyświat

Bułgar jest wychowankiem Pirinu Błgojewgrad. W wieku 17 lat dołączył do PFK CSKA Sofia. Jego dorobek strzelecki w Bułgarii wynosi 25 bramek. Dziewiętnastoletni Berbatow  przez trzy sezony gry w Sofii zdobył Puchar Bułgarii oraz wicemistrzostwo ligi. W 2001 roku napastnik postanowił przeprowadzić się do Bayeru 04 Leverkusen. „Czerwoni” zarobili na transferze Dimityra 1,3 miliona euro. Były napastnik „Żołnierzyków” miał w Leverkusen zastąpić Klausa Toppmöllera. Dobra forma Berbatowa nie uszła uwadze Tottenhamowi Hotspur, który postanowił ściągnąć go do siebie. Napastnik błyskawicznie zaaklimatyzował się w Anglii. W Premier League reprezentował jeszcze barwy Manchesteru United oraz Fulham FC. Po opuszczeniu Craven Cottage, Bułgar próbował swoich sił w AS Monaco i PAOK-u.

• Kane: Moim celem jest spędzić całą karierę w Tottenhamie

Real Madryt przegrał na Wembley z Tottenhamem 1:3 i poważnie skomplikował sobie sytuację w grupie, aby awansować z pierwszego miejsca. Pojawiły się spekulacje, że Cristiano Ronaldo poprosił władze "Królewskich" o nowy kontrakt i znacznie lepsze warunki zatrudnienia. Chodziło głównie o to, że Portugalczyk chciałby podwyżki, aby zarabiać mniej więcej tyle co Lionel Messi w Barcelonie lub Neymar w Paris Saint-Germain.

Dele Alli był bohaterem spotkania Tottenhamu z Realem Madryt. 21-latek zdobył dwie bramki, a jego zespół zwyciężył 3:1. Nie może więc dziwić radość, którą zawodnik okazał po tym pojedynku.

Faouzi Ghoulam wczorajszy mecz Napoli z Manchesterem City okupił poważną kontuzją, która może wykluczyć go z gry nawet na pół roku.