Piłkarskie wspomnienie

Kuba Bednarczyk | 23.01.2018 12:00 | komentarzy: 0 | kategoria: Felieton |

Wielkie sukcesy piłkarskiej reprezentacji Polski pamiętam tylko z opowiadań dziadka i archiwalnych meczów, które pokazywał mi na wideo. Dziadkowi zazdrościłem, że mógł cieszyć się z brązowego medalu Polaków w trakcie Mistrzostw Świata w 1974 roku organizowanych w ówczesnym RFN. Natomiast tacie, że mógł podziwiać kadrę Antoniego Piechniczka na hiszpańskim mundialu w 1982 roku…

…mnie pozostał wielki niesmak. Płakałem po meczu Polska – Ekwador w 2006 roku, bo wiedziałem, że Orły Janasa nie mają cienia szans na wyjście z grupy. Zaklinałem (choć teoretycznie miałem zakaz klęcia, ze względu na wiek) Howarda Webba, który podyktował „jedenastkę” w spotkaniu Polska – Austria na Euro 2008. W 2010 roku przeżyłem pożegnanie z Afryką nawet się z nią nie witając… Odliczałem miesiące, tygodnie, dni, godziny, a na końcu minuty do pierwsza gwiazdka na Stadionie Narodowym, który miał zainaugurować rozpoczynające się w 2012 roku Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie. Powszechnie wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jednak kadrowicze Smudy nie potrafili poradzić sobie, z aż tak wykwintnym daniem. W ostatnim meczu fazy grupowej przegraliśmy 0-1 z Czechami i musieliśmy pożegnać się z turniejem. Prosta maksyma… nie możesz wygrać mistrzostw, nie wychodząc nawet z grupy...

…kiedy w 2014 roku FIFA zorganizowała mistrzostwa świata w samym sercu piłkarskiej religii (Brazylia) na nowo uwierzyłem w naszych. Promyk nadziei w trakcie tych eliminacji wlał we mnie Kuba Błaszczykowski, jednak arbiter liniowy z Holandii szybko go ugasił (niezaliczona bramka na 2-1 w trakcie meczu Polska – Czarnogóra). „Przynajmniej nasi nie zbeszczeszczą piłkarskiego święta” - te słowa sprawiły, że po raz pierwszy zwątpiłem w sens polskiej piłki.

„Chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika”. 

Kazimierz Górski

11/10/2014

„(...) Lewandowski, jest szansa. Mila, GOOOOOOOOOOOOOOL... Polska 2! Niemcy 0!”.

Kadra Nawałki cytowane wyżej słowa śp. Kazimierza Górskiego zmieniła w czyny i to na 200%... 

Oszukać historię? Oszukać przeznaczenie? O jak bardzo wtedy chciałem oszukać piłkarski świat. Bo kto uwierzy w to, że przeciętna reprezentacja jest w stanie pokonać aktualnych mistrzów świata? Mówiąc szczerze mogłem tylko marzyć… 

Warunki potrzebne do wygrania meczu z Niemcami (przed kadrą Nawałki)? CUD. 

Warunki potrzebne do wygrania z Niemcami (za czasów kadry Nawałki)? Po pierwsze 50-tysięcy kibiców, którzy gotowi są zedrzeć gardła dla tych 11 chłopaków, po drugie kadra, która jest w stanie oddać serce i płuca w czasie tych 90 minut… a po trzecie Adam Nawałka. 

...i kto powiedział, że marzenia się nie spełniają? Pokonaliśmy pierwszą drużynę w rankingu FIFA a zarazem aktualnych mistrzów świata. Nie mogła dokonać tego kadra Górskiego, Piechniczka, Engela, Janasa... dokonała tego kadra Adama Nawałki. 

Nie ma się co oszukiwać. Nie graliśmy galaktycznego futbolu. Mieliśmy za to serce i płuca gotowe do walki. Krytyczny cios zadał Niemcom Sebastian Mila… Kiedy piłka znalazła się w siatce, dobrze wiedziałem, że nikt nam już tego zwycięstwa nie zabierze. Po raz pierwszy w historii pokonaliśmy Niemców. Oszukaliśmy przeznaczenie, oszukaliśmy historię. To był moment polskiej reprezentacji, to jest moje wspomnienie... 

Czytaj więcej o: Niemcy, Felietony, Polska, Trenerzy, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Legenda, Reprezentacja, Adam Nawałka, Sebastian Mila, Kazimierz Górski, Antoni Piechniczek

Podziel się tym artykułem ze znajomymi

Skomentuj przez Facebooka

Treści o podobnej tematyce:

 • Allegri: Liczę, że Ronaldo wróci na mecz z Ajaksem

  Trener Juventusu, Massimiliano Allegri stwierdził, że jest pewny, iż Cristiano Ronaldo zagra w przyszłym tygodniu w Lidze Mistrzów przeciwko Ajaksowi Amsterdam. Portugalczyk po przerwie międzynarodowej wrócił z kontuzją i ominął ostatnie trzy mecze ligowe.

  czytaj więcej
 • Solskjaer: Miejsce w pierwszej czwórce kluczowe dla nowych celów

  Trener Manchesteru United, Ole Gunnar Solskjaer przyznał, że klub musi zrobić wszystko, aby w przyszłym sezonie także zagrać w Lidze Mistrzów. Tylko wtedy Norweg będzie mógł sprawnie zrealizować swoje letnie cele transferowe.

  czytaj więcej
 • Ronaldo zagra z Ajaksem?

  Cristiano Ronaldo nadal boryka się z kontuzją uda i nie wiadomo czy gwiazdor Juventusu wróci na pierwszy mecz z Ajaksem Amsterdam w Lidze Mistrzów. Portugalczyk w spotkaniu reprezentacji z Serbią zanotował tylko dwa kwadranse i jeszcze przed przerwą musiał zejść z boiska.

  czytaj więcej
 • Jones: Solskjaer pomoże nam wrócić na szczyt

  Stoper Manchesteru United, Phil Jones przyznał, że Ole Gunnar Solskjaer może poprowadzić zespół do tytułu mistrza Anglii w przyszłym sezonie. W zeszłym tygodniu Norweg podpisał trzyletnią umowę i jest już trenerem na stałe na Old Trafford.

  czytaj więcej
 • Lewandowski: Przeciwko Ramosowi gra się ciężko w Lidze Mistrzów

  Snajper Bayernu Monachium, Robert Lewandowski w jednym z wywiadów został poproszony, aby wskazał najlepszego obrońcę, przeciwko któremu było mu najtrudniej grać. Polak opowiedział w kilku zdaniach, z kim najbardziej się męczył, ale także na kim wzorował się jeśli chodzi o napastników.

  czytaj więcej

Komentarze (0)

Komentarze są domyślnie ukryte dla niezalogowanych

Pokaż komentarze