Raport z polskich boisk #3

Dawid Ziółkowski | 26.02.2018 08:00 | komentarzy: 0 | kategoria: Analiza |

24. seria gier LOTTO Ekstraklasy przyniosła nam zmianę na pozycji lidera, którym co najmniej do wtorku została Jagiellonia. Drużyny z górnej ósemki niestety upodobały sobie bezbramkowe remisy – padły 3 takie wyniki. Zmarnowano także dwa rzuty karne.

Ligowy weekend rozpoczęliśmy w Lubinie, gdzie Zagłębie walczyło o pierwsze w tym roku punkty z Arką Gdynia. Podopieczni Mariusza Lewandowskiego od początku zdominowali rywala i w 12. minucie objęli prowadzenie. Radość trwała jednak krótko, ponieważ po wideoweryfikacji odgwizdany został spalony. „Miedziowi” raz za razem dochodzili do sytuacji strzeleckich, ale albo świetnie bronił Steinbors, albo piłka przelatywała obok bramki. Do kontrowersji doszło już w doliczonym czasie gry – jak pokazały powtórki, Helstrup ewidentnie trafił w nogę Guldana, ale mimo użycia VAR-u Daniel Stefański nie podyktował rzutu karnego. W Lubinie gole nie padły.

Zagłębie Lubin – Arka Gdynia 0:0

W Białymstoku Jagiellonia, która rozpoczęła rundę od dwóch zwycięstw rozbiła Lechię Gdańsk, choć to goście po przetrwaniu trudnego pierwszego kwadransa objęli prowadzenie – dokładne dośrodkowanie Krasicia z prawej strony strzałem głową wykończył Marco Paixao. To tylko rozsierdziło „Jagę”, która na przerwę schodziła prowadząc 2:1 po bramkach Wlazły i Bezjaka – dla sprowadzonego zimą Słoweńca było to premierowe trafienie w ekstraklasie. Na początku drugiej połowy po rzucie rożnym piłka trafiła do Pospisila, a ten ładnym strzałem z okolicy dwunastego metra podwyższył na 3:1. Wynik ustalił w doliczonym czasie gry Świderski, wykorzystując sytuację sam na sam z Kuciakiem.

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 4:1 (2:1) Wlazło 29’, Bezjak 42’, Pospisil 54’, Świderski 90+3’ – M. Paixao 26’

W Szczecinie byliśmy świadkami niespodzianki – Pogoń pokonała bardzo dobrze spisującą się od początku rundy Wisłę Płock. Gospodarze od pierwszych minut przejęli inicjatywę – w 20. minucie kąśliwy strzał z rzutu wolnego oddał Nunes, ale piłkę świetnie sparował Dahne. 13 minut później było 1:0, a gola zdobył Drygas, choć został on uznany dopiero po skorzystaniu z VAR-u. Po godzinie gry i rzucie rożnym dla płocczan do remisu strzałem doprowadził Łasicki. Decydujący cios zadali jednak podopieczni Kosty Runjaicia – w 69. minucie do siatki trafił Rasmussen. „Portowcy” opuścili ostatnie miejsce w tabeli.

Pogoń Szczecin – Wisła Płock 2:1 (1:0) Drygas 33’, Rasmussen 69’ – Łasicki 58’

Na zmrożonej murawie w stolicy Małopolski obejrzeliśmy ciekawy, grany w niezłym tempie mecz Cracovii z Legią. Goście byli rozpędzeni po dwóch zwycięstwach z rzędu i po początkowych kilkunastu minutach wydawało się, że sięgną po kolejne 3 punkty. „Wojskowi” starali się grać szybko i czasem niekonwencjonalnie. Brylował szczególnie Vesović, który zastąpił w wyjściowej „11” Eduardo. Z czasem do głosu doszli jednak gospodarze, którzy byli groźni szczególnie po stałych fragmentach. W 2. połowie gra zdecydowanie bardziej się  wyrównała – „Pasy” eksploatowały swojego wysokiego napastnika Piątka, który raz za razem ścierał się z Pazdanem i Rémym, „Legioniści” liczyli na kontry, jednak pod bramką Peskovicia byli bardzo nieskuteczni. Ostatecznie bramek na stadionie przy Kałuży nie zobaczyliśmy.

Cracovia – Legia Warszawa 0:0

We Wrocławiu Śląsk już z nowym trenerem Tadeuszem Pawłowskim podejmował Górnika Zabrze – goście chcieli wykorzystać potknięcie Legii i zmniejszyć dystans punktowy. Od początku podopieczni Marcina Brosza narzucili swoje warunki gry, czemu gospodarze nie potrafili się przeciwstawić. W 7. minucie było 0:1 – po stałym fragmencie głową do siatki trafił Koj, choć bramkę uznano dopiero po wideoweryfikacji. W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie, ale wystarczył jeden błąd defensywy, by po akcji Riera – Piech, bramkę zdobył ten drugi. Na 3 minuty przed końcem arbiter podyktował rzut karny dla zabrzan po zagraniu ręką przez Robaka. Z jedenastu metrów uderzał lider klasyfikacji strzelców Angulo, ale kapitalną interwencją popisał się Słowik. Ostatecznie w stolicy Dolnego Śląska padł remis.

Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze 1:1 (0:1) Piech 66’ – Koj 7’

W Gliwicach gospodarze, którzy w dwóch wiosennych meczach zaprezentowali się przyzwoicie podejmowali Wisłę Kraków. Wydaje się, że lepiej do trudnych boiskowych warunków zaadaptowali się piłkarze Waldemara Fornalika i to oni ruszyli od pierwszych minut do ataku. Aktywni byli Jodłowiec i Szczepaniak. Gliwiczanie mogli objąć prowadzenie w 62. minucie, jednak w podbramkowym zamieszaniu ani Czerwiński, ani Szczepaniak nie zdołali umieścić piłki w bramce. Kilka minut później po drugiej stronie boiska świetną szansę zmarnował Carlitos. Najciekawiej było jednak w końcówce – Buchalik najpierw kapitalnie zatrzymał strzał z bliska Koruna, a potem dwa uderzenia Hateley’a zza pola karnego. Goście kończyli w „10” po czerwonej kartce dla Arsenicia. Emocji było sporo, ale gole jednak na Śląsku nie padły.

Piast Gliwice – Wisła Kraków 0:0

W ostatnim meczu kolejki Korona potwierdziła w meczu z Lechem, że dobrze przepracowała zimowy okres przygotowawczy. Zespół Gino Lettieriego od pierwszych minut zdominował „Kolejorza” – spustoszenie siał szczególnie Kaczarawa. Goście obudzili się w okolicach 25. minuty – najpierw zza pola karnego uderzał Gajos, a chwilę później szansę po błędzie Alomerovicia miał Chobłenko. 10 minut przed końcem 1. połowy fatalnie spudłował Petrak, który nie trafił do bramki z metra. Na początku drugiej połowy z dystansu uderzał Kiełb, ale piłkę pewnie złapał bardzo dobrze dysponowany Burić. W 69. minucie gospodarze dopięli swego – po uderzeniu Cvijanovicia piłka odbiła się jeszcze od Gumnego i wpadła do bramki Lecha tuż przy słupku. Kiedy wydawało się, że kielczanie dotrwają ze skromnym prowadzeniem do końca, w doliczonym czasie gry sędzia uznał, że Kallaste faulował w polu karnym Gytkjaera i podyktował „jedenastkę”, którą wykonał sam poszkodowany. Kapitalną interwencją popisał się jednak Alomerović i 3 punkty zostały w Kielcach.

Korona Kielce – Lech Poznań 1:0 (0:0) Cvijanović 69’