Raport z polskich boisk #4

Dawid Ziółkowski, Krystian Kutt | 01.03.2018 15:00 | komentarzy: 1 | kategoria: Analiza |

25. seria spotkań LOTTO Ekstraklasy przyniosła nam przede wszystkim mocno ekstremalne warunki pogodowe. Jeśli chodzi o wyniki pojedynków, do niespodzianki doszło w meczu na szczycie ligowej tabeli.

W Płocku na niemal opustoszałym stadionie Wisła podejmowała Cracovię. W pierwszych fragmentach spotkania to gospodarze byli aktywniejsi – po akcjach Michalaka swoje szanse mieli Merebaszwili oraz Szymański, jednak piłka po ich strzałach przelatywała nad bramką „Pasów”. Druga część była nieco bardziej wyrównana. „Nafciarze” mieli okazję po rzucie rożnym i uderzeniu Łasickiego, goście mogli objąć prowadzenie po akcji Zenjova. Decydująca akcja miała miejsce w 75. minucie – dośrodkowanie Rakelsa z lewej strony wykorzystał Piątek, który strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

Wisła Płock – Cracovia 0:1 (0:0) Piątek 75’

Znajdująca się przed tą kolejką na ostatnim miejscu w tabeli Sandecja podejmowała w Niecieczy Zagłębie Lubin. Goście od początku przejęli boiskową inicjatywę, jednak byli bardzo nieskuteczni pod bramką Gliwy. „Sączersi” obudzili się w końcówce 1. połowy – strzał Kolewa oraz dobitkę Brzyskiego fantastycznie wybronił jednak Hładun. W 43. minucie było 0:1 – ładną akcję lubinian po zgraniu Maresa wykończył strzałem z szóstego metra Mazek. W drugiej części nadal to „Miedziowi” mieli inicjatywę, ale nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze dysponowanego Gliwę. Więcej bramek w Niecieczy już nie padło.

Sandecja Nowy Sącz – Zagłębie Lubin 0:1 (0:1) Mazek 43’

W hicie 25. kolejki druga w tabeli Legia podejmowała przy Łazienkowskiej liderującą Jagiellonię. Goście bardzo szybko zepchnęli „Wojskowych” do defensywy i zyskiwali coraz większą przewagę. W 13. minucie Antolić brutalnie sfaulował Frankowskiego – Chorwat początkowo otrzymał żółtą kartkę, ale po użyciu VAR-u Daniel Stefański wyrzucił go z boiska. Niespełna 3 minuty później „Jaga” objęła prowadzenie po trafieniu właśnie Frankowskiego, jednak po wideoweryfikacji bramka została anulowana ze względu na pozycję spaloną biorącego udział w akcji Pospisila. Podopieczni Ireneusza Mamrota raz za razem wyprowadzali akcje ofensywne, jednak świetnie bronił Malarz. Tuż przed przerwą doświadczony bramkarz sfaulował w polu karnym Bezjaka, a podyktowany rzut karny na gola zamienił Novikovas. W drugiej części goście dalej kontrolowali grę i stwarzali kolejne sytuacje – pod bramką Legii byli jednak bardzo nieskuteczni. W 88. minucie po dośrodkowaniu Wlazły z prawej strony wynik strzałem głową ustalił Świderski. „Legioniści” kończyli mecz w „9” – w doliczonym czasie gry drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Marko Vesović.

Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1) Novikovas 44’ (k.), Świderski 88’

Wisła Kraków podejmowała Koronę Kielce i chciała podtrzymać dobrą wiosenną passę trzech spotkań z rzędu bez porażki. W 7. minucie dogodnej sytuacji nie wykorzystał Imaz, który po świetnym podaniu Lloncha uderzył obok bramki. 5 minut później groźnie uderzał Boguski. W 20. minucie prowadzenie uzyskali jednak goście – zespołową akcję kielczan zakończył Kiełb. W 35. minucie po faulu na Boguskim arbiter podyktował rzut karny dla gospodarzy. Strzał z jedenastu metrów Carlitosa kapitalnie obronił Alomerović. Dwie minuty później „Biała Gwiazda” jednak wyrównała – do siatki trafił Imaz. Druga połowa należała zdecydowanie do gospodarzy – aktywny był zwłaszcza Carlitos, który dwukrotnie miał świetną szansę na zdobycie gola. Ten jednak już nie padł, mimo że Korona ostatnie 15 minut grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla Diawa.

Wisła Kraków – Korona Kielce 1:1 (1:1) Imaz 37’ – Kiełb 20’

Na Górnym Śląsku o kolejne punkty walczył Górnik Zabrze, który podejmował Pogoń Szczecin. Od początku spotkania to „Portowcy” byli groźniejsi – szyki obronne gospodarzy rozrywał duet Matynia – Zwoliński. W kolejnych minutach groźnie na bramkę Loski uderzali Piotrowski i Buksa. W 57. minucie goście po raz kolejny zaatakowali, jednak uderzenie Buksy znów świetnie sparował Loska. Kwadrans przed końcem fantastycznym dośrodkowaniem na głowę Frączczaka popisał się Delew, jednak zawodnik Pogoni przeniósł piłkę nad poprzeczką. Kilka minut później głową uderzał Zwoliński, ale znów kapitalnie obronił Loska. Ostatecznie bramek w Zabrzu nie obejrzeliśmy.

Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin 0:0

W pierwszej połowie garstka kibiców zgromadzonych na INEA Stadionie nie zobaczyła zbyt wielu dogodnych sytuacji do strzelenia bramki. Najlepszą z nich w 38. minucie miał piłkarz Śląska – Marcin Robak, ale piłka po jego strzale przeleciała nad bramką Lecha Poznań. Gospodarze nie mieli pomysłu na grę w pierwszych 45 minutach. W ich  poczynaniach boiskowych było dużo chaosu i niedokładności. Druga połowa to już dominacja Lecha Poznań. W pierwszej akcji fantastyczną sytuację do strzelenia bramki miał Mihai Răduţ, ale dobrze interweniował Jakub Słowik. Kolejne minuty to już lepsza gra „Kolejorza”. Swoją grę po przerwie poprawił Robert Gumny, a jego dośrodkowania były dużym zagrożeniem pod bramką Śląska. Ataki gospodarzy przyniosły korzyść w 80. minucie. Ołeksij Chobłenko, który pojawił się z ławki rezerwowej w pierwszej połowie, ucieszył kibiców Lecha. Dwie minuty później były napastnik Lecha Poznań – Marcin Robak wyszedł sam na sam z Jasminem Buriciem i zdołał wyrównać wynik spotkania. W 89. minucie do bramki Śląska trafił Christian Gytkjaer, a sędzia po użyciu systemu VAR uznał gola Duńczyka, dzięki czemu Lech Poznań wygrał to spotkanie 2:1.

Lech Poznań – Śląsk Wrocław 2:1 (0:0) Chobłenko 80’, Gytkjaer 89’ – Robak 82’