Publicystyka » Historia LM

 • Historia finału z 1981 roku. Liverpool FC – Real Madryt

  Trzydzieści siedem lat temu, 27 maja 1981 roku, w finale Pucharu Europy stanęły przed sobą dwie ówczesne piłkarskie potęgi – Liverpool FC oraz Real Madryt. Spotkanie na Parc des Princes przeszło do historii futbolu jako spektakl, który został w pamięci kibiców na długie lata.

  czytaj więcej
 • Historia finału z 1998 roku. Juventus FC - Real Madryt

  Prawie dwie dekady temu, 20 maja stadion Amsterdam Arena wypełnił się po brzegi. Nic w tym dziwnego, bo właśnie wtedy miejsce miało największe piłkarskie święto – finał Ligi Mistrzów.

  czytaj więcej
 • Historia Ligi Mistrzów: Dramatczny i emocjonujący dwumecz Juventusu z Barceloną w ćwierćfinale

  Finał Ligi Mistrzów już dzisiaj, napięcie wśród kibiców rośnie z minuty na minutę, a my podgrzewamy atmosferę jeszcze bardziej. Przypominamy sobie sezon 2002/03. Wtedy to w ćwierćfinale Ligi Mistrzów los skojarzył Juventus Turyn i Barcelonę. Po niezwykle emocjonującym dwumeczu górą okazał się klub z włoskiej ekstraklasy.

  czytaj więcej
 • Wielcy, których zabrakło w finale

  38. minuta meczu na Allianz-Arena. Real Madryt po blitzkriegu prowadzi z Bayernem 3:0, a mogło być jeszcze wyżej. Awans do pierwszego od 12 lat finału Ligi Mistrzów jest już pewny. Perfekcyjny scenariusz burzy osobista tragedia piłkarza, któremu nie można odmówić serca do gry. Xabi Alonso otrzymuje żółty kartonik po faulu na Schweinsteigerze, przez co nie zagra w Lizbonie. Dołączył on tym samym do innych gwiazd, które musiały pauzować w poprzednich latach właśnie w finale.

  czytaj więcej
 • Kiedy decydowały ostatnie sekundy, część III

  Podróż w czasie w poszukiwaniu dramatycznych rozstrzygnięć w ostatnich momentach 6. kolejki Ligi Mistrzów na przestrzeni lat dobiega końca - zapraszam!

  czytaj więcej
 • Kiedy decydowały ostatnie sekundy, część II

  Po raz drugi sięgamy pamięcią wstecz, by, zainspirowani niesamowitą sytuacją w tegorocznej grupie F, odnaleźć w historii Ligi Mistrzów inne przykłady dramatycznych losów drużyn walczących o awans do ostatnich minut. Przybliżyłem Wam już niesamowite emocje z sezonów 2000/01 i 2002/03. Jak się okazuje, na równie epickie chwile towarzyszące ostatniej kolejce fazy grupowej kibice musieli czekać tylko rok.

  czytaj więcej
 • Kiedy decydowały ostatnie sekundy – część I

  Mecz Napoli z Arsenalem, rozgrywany równolegle z pojedynkiem Borussii z Marsylią, przyniósł milionom kibiców na całym świecie mnóstwo emocji. W ciągu prawie 22 lat istnienia Ligi Mistrzów nie zdarzyło się jeszcze, by drużyna zgromadziła w fazie grupowej 12 punktów, a mimo to odpadła z dalszej rywalizacji. My postanowiliśmy przyjrzeć się innym przykładom, gdzie o awansie lub jego braku decydowały końcowe minuty w ostatniej kolejce.

  czytaj więcej
 • Trzeci triumf Milanu – sezon 1988/89

  Aż 30 lat przyszło czekać Milanowi na trzeci Puchar Europy. Trofeum „Rossonerim” zapewniło dopiero pojawienie się na San Siro Arrigo Sacchiego i magicznej trójki Holendrów.

  czytaj więcej
 • O włos

  O włos było już nie raz. Gdy w 1996 roku Widzew z jednym tylko grupowym zwycięstwem (nota bene nad Steauą) opuszczał Ligę Mistrzów, zatrzasnął rodakom bramy do piłkarskiego raju na wiele lat. Do przedsionka – decydującej fazy – trafialiśmy od tamtej pory 12 razy. I choć nigdy nie było tak blisko, to wyniki, które dziś dałyby awans, można policzyć na palcach jednej ręki.

  czytaj więcej
 • Borussia vs. Bayern – historia spotkań

  „Niemieckie El Clasico” lub „Klassiker” jest obowiązkowym punktem w kalendarzu każdego szanującego się sympatyka futbolu. Już w sobotę cały piłkarski świat skieruje wzrok na Wembley – miejsce finału Ligi Mistrzów, w którym rękawice skrzyżują odwieczni rywale. Zanim jednak w Londynie rozpocznie się mecz finałowy, przyjrzyjmy się najciekawszym potyczkom Borussii Dortmund z Bayernem Monachum.

  czytaj więcej
 • W cieniu Heysel – sezon 1984/85

  Finał Pucharu Mistrzów pomiędzy Juventusem a Liverpoolem miał być zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu. Dramat na Heysel sprawił jednak, że futbol zszedł na dalszy plan.

  czytaj więcej
 • Złoty Bayern – sezon 1973/74

  Po trzech kolejnych triumfach Ajaksu Amsterdam zdawało się, że rekord Realu Madryt może zostać pobity. Jednak latem 1973 roku Johan Cruyff zamienił ponury Amsterdam na słoneczną Barcelonę. Po odejściu Holendra Ajax rozpoczął zjazd po równi pochyłej. Centrum europejskiego futbolu przeniosło się zaś 800 km na południowy-wschód do Monachium. Miejscowy Bayern jako pierwszy niemiecki zespół w 1974 roku wygrał Puchar Mistrzów.

  czytaj więcej
 • Futbol Totalny – sezon 1970/71

  W wyzwolonej kulturowo Holandii na początku lat 70. doszło do jednej z największych rewolucji w dziejach futbolu. Trenerzy pokroju Rinusa Michelsa wprowadzili piłkę nożną na wyższy poziom – totalny. Ajax Amsterdam stał się pierwszym zespołem, który w pełni wykorzystał zalety nowego systemu. Holendrzy dzięki Futbolowi Totalnemu sięgnęli po Puchar Mistrzów w sezonie 1970/71.

  czytaj więcej
 • Helenio Herrera – Dziecko Przeznaczenia

  Obywatel Francji urodzony w Argentynie, krwi hiszpańskiej – ta mozaika kultur złożyła się na osobowość jednego z najbardziej kontrowersyjnych trenerów w dziejach futbolu. „Czarodzieja”, „Maga”, którego metody szkoleniowe na zawsze zmieniły oblicze piłki nożnej.

  czytaj więcej
 • Powrót z zaświatów – sezon 1967/68

  Dziesięć lat zajęło Manchesterowi United podniesienie się po katastrofie monachijskiej. W 1968 roku Matt Busby spełnił swoje marzenie i ,,Dzieci Busby’ego” sięgnęły po Puchar Mistrzów.

  czytaj więcej