Publicystyka » Po ostatnim gwizdku

 • ,,Kto uwierzy, gdy powiem, że strzeliłem więcej bramek niż Pele?’’ cz. 2

  Dzisiejsi snajperzy od Bicana mogliby się nauczyć dwóch rzeczy. Że to nie statystyki otwierają drogę do serc i pamięci kibiców. I że z pokorą nie wolno się rozstawać, bo nigdy nie jesteś tak dobry, by z czasem również o tobie nie można było zapomnieć.

  czytaj więcej
 • ,,Kto uwierzy, gdy powiem, że strzeliłem więcej bramek niż Pele?’’ cz. 1

  Bilet na mecz Austria-Rosja u handlarza pod stadionem kosztował 60 euro. Niewiele, by obejrzeć pierwsze od blisko pół wieku zwycięstwo nad „Sbornaja”.

  czytaj więcej
 • Na prawo cele, na lewo mundial

  To historia o meczu rozegranym nad głowami 40 tysięcy torturowanych więźniów (może ciut mniej, część wywieziono w ostatniej chwili). Barażu o udział w Mistrzostwach Świata. Na którym pojawiła się tylko jedna drużyna. Brzmi absurdalnie? Mecz się odbył, strzelono bramkę, a zwycięzcy pojechali na mundial. Oto reżyser tego spektaklu.

  czytaj więcej
 • Zdrajcy z Gross-Rosen?

  ,,(...) Spoza szeregów bloków wyłonił się plac obozowy, na którym - o dziwo - najzwyczajniej w świecie rozgrywano mecz piłki nożnej. Chłopcy osłupieli. Puszcza, dalekie odludzie, obóz i unoszące się nad nim widmo śmierci, urągały widowisku sportowemu (...)''*

  czytaj więcej
 • Kto wymyślił Ronalda?

  Futbol to piekło językoznawców. Stosy nazw, nazwisk, przydomków, które jakoś przecież trzeba napisać, jakoś wymówić. Ale eksperci broni nie składają, w pocie czoła tworzą reguły, analizują przypadki. Kibice jednak po słownikach nie buszują, zdając się na – mniej lub bardziej świadomych – ojców powszechnej polszczyzny. Czyli dziennikarzy…

  czytaj więcej
 • O korupcji mówmy ciszej

  FIFA to twór doprawdy zadziwiający. O pół wieku wyprzedziła powojenny wysyp organizacji międzynarodowych mający zapewnić, że wśród haseł o braterstwie narodów i solidarności międzyludzkiej, kolejna wojna pozostanie niespełnioną fantazją kilku błądzących ideologów.

  czytaj więcej
 • Futbol w PRL, część 2

  Pisaliśmy o politykach, pisaliśmy też o kibicach. W PRL futbol miał dwojaką naturę. Tą brzydką, karykaturalną, którą tworzyły władze i tę lepszą, kreowaną przez fanów.

  czytaj więcej
 • Futbol w PRL, część 1

  PRL był piłkarskim ewenementem. Gdy futbolowy świat się zmieniał, globalizował, zaprzyjaźniał, czy wręcz zakochiwał w pieniądzach, w Polsce chodziło o coś zupełnie innego.

  czytaj więcej
 • „Każdy ma swojego bohatera” – część 2

  Jedna z najpiękniejszych futbolowych historii. Legenda „Meczu śmierci” od pierwszych chwil nadawała piłkarskiemu „przemysłowi wyników” wyjątkowego blasku. Dzięki niej w morzu liczb, nazwisk i emocji dostrzeżono nowy wymiar. Zaryzykuję, że nigdy dotąd boiskowe wydarzenia nie odcisnęły tak mocnego piętna na kulturze i historii żadnego społeczeństwa. Po tym spotkaniu stało się jasne, że futbol to znacząca siła. Szkoda, że zrozumieli to również komuniści.

  czytaj więcej
 • „Każdy ma swojego bohatera” – część 1

  Ukraina to kraj tyleż piękny, co interesujący. Kto był, ten wie.

  czytaj więcej