Publicystyka » Zapomniane gwiazdy

 • Zapomniane gwiazdy: Roberto Baggio

  Zasłynął zdobyciem bramki po jednej z najpiękniejszych akcji w historii Mistrzostw Świata. Zapamiętany już na zawsze przestrzelony karny w finale tych rozgrywek w 1994 roku przeciwko Brazylii. Wybrany w 1993 roku najlepszym piłkarzem świata przez FIFA. Kojarzony był przede wszystkim dzięki charakterystycznej fryzurze. Nazywany przez wszystkich "Divine Ponytail" czyli "Boskim Kucykiem". Jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii piłki nożnej.

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: Robinho cz. 3

  Robinho, przechodząc do Manchesteru City, postrzegany był jako wielka gwiazda, mogąca pomóc wypłynąć na szerokie wody klubowi z Manchesteru. W tym zespole spotkał swoich rodaków, a byli to Elano i Jo. Jego debiut w barwach „Obywateli” pozwalał przypuszczać, iż transfer może okazać się strzałem w „10”.

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: Robinho cz. 2

  Robinho, przechodząc do Realu otrzymał koszulkę z legendarnym numerem „10”. Był to magiczny numer, który dzierżył przed nim m.in. Luis Figo. Fiorentino Perez, prezes Realu Madryt, przywitał go na oficjalnej prezentacji takimi słowami – Witamy Cię Robinho i wierzymy, że Ty i Twoja rodzina będziecie szczęśliwi w Madrycie i w Realu Madryt. Były to na pewno niezmiernie ważne słowa dla Brazylijczyka, zważywszy na fakt iż musiał wiele przejść zanim dołączył do drużyny z Madrytu.

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: Robinho cz. 1

  Jest rok 1984. Dokładnie 25 stycznia na świat przychodzi Robson de Souza, którego za jakiś czas cały piłkarski świat będzie znać jako Robinho. Jeszcze nikt nie wiedział tego, że urodził się właśnie dzieciak, który pewnego dnia zagra m.in. w Realu Madryt.

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: David Ginola

  W latach 90tych Francja miała swojego idola, a był nim Eric Cantona. Nie każdy jednak pamięta, że w tych czasach grał również inny piłkarz, który nie dość, że błyszczał nad Sekwaną, to jeszcze na angielskich boiskach zrobił niemałe zamieszanie.

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: Rabah Madjer

  Jeżeli ktoś kojarzy tego zawodnika choćby ze słyszenia, to będzie wiedział, że błyszczał on głównie w barwach FC Porto oraz na Mistrzostwach Świata w 1982 roku. To właśnie on był współautorem pierwszego Pucharu Europy dla „Smoków”. A podobno w krajach arabskich nie ma dobrych piłkarzy.

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: Paolo Di Canio

  Czy faszysta może być dobry? W teorii te dwie rzeczy się wykluczają. Chyba że chodzi o pewnego włoskiego piłkarza, który podbił Anglię swoją grą, a na widok jego bramek kibice skandowali głośne "Mamma Mia!".

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: Juninho Pernambucano cz.2

  Juninho Pernambucano pokazał swoje umiejętności na boiskach Brazylii. Teraz przyszedł czas na podbój Europy. Chociaż nie miał takiej marki jak Zidane czy Ronaldinho, to najlepsze kluby zapamiętały go jako piłkarza, który nigdy nie odpuszcza.

  czytaj więcej
 • Zapomniane gwiazdy: Juninho Pernambucano cz.1

  Piłkarz klasy światowej, lider drużyn, w których występował, mocno wierzący człowiek, skromny zawodnik. Do dzisiaj bramkarze drżą, kiedy podchodzi do stałych fragmentów gry. To głównie dzięki niemu jeden z francuskich klubów zdobył wiele trofeów oraz szacunek na początku XXI wieku. Przyjrzyjmy się więc życiorysowi Antonio Augusto Ribeiro Reisa, bardziej znanego jako Juninho Pernambucano.

  czytaj więcej