Publicystyka » Felieton

 • Händel zabrzmi po raz kolejny, zaczynamy Ligę Mistrzów!

  Każdy sezon Ligi Mistrzów przynosi coś nowego. Nie inaczej będzie i tym razem. Najsilniejsi, najbardziej nieprzewidywalni, skazani na porażkę i debiutanci rozpoczną ciężką batalię tylko po to, aby w czerwcu przyszłego roku wznieść Puchar Europy w Berlinie.

  czytaj więcej
 • UEFA – federacja, która na pierwszym miejscu stawia swoje biznesy

  Walkower przyznany dla Celtiku jest niesprawiedliwy – z tym każdy powinien się zgodzić. Przecież nikt nie wyobraża sobie, że Bartosz Bereszyński uchronił Legię przed odpadnięciem z kwalifikacji Ligi Mistrzów na pięć minut (bo na tyle wszedł) przed końcem dwumeczu z pięciobramkową zaliczką. Absurd, ale z takich decyzji UEFA znana jest doskonale.

  czytaj więcej
 • Finansowi inwalidzi z Madrytu

  Na piłkarskich salonach nieopierzone kurczęta należy witać sentencją ściągniętą z Piekielnej Bramy Dante Alighieriego. Bo powsinoga, który poskromiwszy wszelkich gigantów, wdrapie się na szczyt, gotów z dumą uwierzyć, że jest Zorro współczesnego futbolu. Że wśród opasłych brzuchów finansowych tyranów, on jeden mówi głosem ubogiego piłkarskiego ludu. I jemu pisane jest pozostać wśród feudałów na lata.

  czytaj więcej
 • Jak Hiszpanie kupili finał

  Żadne tam wojaże dzielnego, acz ubogiego zespołu z prowincji piłkarskiego świata, który ruszył użynać łby tyranom Ligi Mistrzów. Przygoda Atletico Madryt to raczej rejs na Madagaskar za oszczędności całego życia. Bez biletów powrotnych, bo na nie już nie starczy.

  czytaj więcej
 • Przez chwilę futbol był czarny

  Bilety na Mistrzostwa Świata rozdawano w supermarketach. Nie pomogło, bo piłka nożna w RPA to wciąż egzotyka. Ale to tu powstała najdziwniejsza liga w historii.

  czytaj więcej
 • Rzeczywistość vs Oczekiwania 1:0

  Nikt z nas nie lubi przeżywania zawodu. Czasem staramy się nie robić sobie nadziei i nie nastawiać za mocno, ale tak czy inaczej rozczarowania bolą. Czasem to będzie nieudana rozmowa o pracę, innym razem zawalona randka z dziewczyną. Nas, kibiców futbolu, dodatkowo bolą mecze, na które ostrzymy sobie zęby, a które przynoszą tyle emocji, co starcie Tłoków Gorzyce z Pelikanem Łowicz.

  czytaj więcej
 • Po radę do ubogich Greków

  Na meczach United najsmutniej patrzeć w oczy Davida Moyesa. W osiem miesięcy spróchniały do cna. Zgasł w nich dorosły facet, król drużyny, a pozostał przerażony jąkała, który trafił pod szkolną tablicę i nie bardzo wie, co dalej. Po 28 kolejkach targania krzyża, na którym sam pewnie w maju zawiśnie, i on i cały sułtańsko bogaty Manchester oddałby wszystko ateńskiemu Panathinaikosowi. Za co? Za ugrane właśnie 3:0 nad Olympiakosem.

  czytaj więcej
 • Komentować też trzeba umieć

  Wtorkowy mecz Atletico z Realem był przykrym przeżyciem dla socios „Rojiblancos”. Ale nie tylko dla nich. Katorgę przeżywać mógł każdy, kto El derbi madrileño oglądał w TVP. Publiczny nadawca na ten wieczór przygotował dla kilkuset tysięcy widzów tortury w postaci komentarza Macieja Iwańskiego i Marcina Żewłakowa.

  czytaj więcej
 • Lewandowski – wzmocnienie Bayernu czy osłabienie Borussii?

  Stało się. To, o czym wszyscy wiedzieli już od dawna, wreszcie można powiedzieć bez znaku zapytania – wcześniej koniecznego, bo przecież „wszystko się może zdarzyć”. Robert Lewandowski jest już oficjalnie piłkarzem Bayernu Monachium. Do nowego zespołu dołączy po zakończeniu sezonu.

  czytaj więcej
 • Sukces to transfer, nie puchar

  Dwa najdroższe kluby świata w ostatniej dekadzie wspólnie ugrały tylko jeden Puchar Ligi Mistrzów. Czy wygrywanie przestało się opłacać?

  czytaj więcej
 • Najlepsze piłkarskie cytaty 2013 roku

  Spójrzmy prawdzie w oczy – piłkarze, poza nielicznymi wyjątkami, do najbardziej tęgich głów tego świata zazwyczaj nie należą. Czasem właśnie to sprawia jednak, że po niektórych wypowiedziach pozostaje jedynie zanosić się śmiechem.

  czytaj więcej
 • Rozgrzewka przed Ligą Mistrzów – część 3

  Dawka ciekawostek i faktów przed zbliżającą się rundą spotkań Ligi Mistrzów.

  czytaj więcej
 • Niedźwiedzia przysługa Fergusona

  W Manchesterze cierpliwość ma własną definicję. Kibice ćwierć wieku tresowani dogmatami Fergusona przyjęli, że skoro stara brytyjska szkoła nakazuje każdemu ,,dać czas’’ to znaczy, że ten czas dać trzeba. I to hojnie, co najmniej parę lat.

  czytaj więcej
 • Anglicy w cieniu Niemców, Hiszpanie z apetytem na dominację

  ... A o Włochach świat zapomniał? Tegoroczna faza grupowa to już nie te same przedbiegi niskich emocji, co kiedyś. Kroi się sześć kolejek, do których poważnie muszą podejść wszyscy. Bo w tej edycji poznamy odpowiedzi na wiele ważnych pytań.

  czytaj więcej
 • Kac Wawa

  Niech wynik 2:2 nikogo nie zwiedzie. To nie było tak, że Legia odpadła po heroicznym boju, gdzie zabrakło tego jednego gola. To nie było tak, że miała zwyczajnie pecha, jak w ostatnich latach Wisła Kraków. W Warszawie Steaua poprowadziła lekcję gry w piłkę.

  czytaj więcej