Publicystyka

 • Agonia biało-czerwonego balona

  Wczoraj późnym wieczorem straciłem cząstkę siebie, która towarzyszyła mi od dawna, coraz bardziej nasilając swoją obecność. Tą cząstką była zaklinająca rzeczywistość nadzieja, że tym razem się uda.

  czytaj więcej
 • Niech to się nie kończy

  Chyba już wszyscy wpadliśmy w „piłkoszał”. Euro w Polsce przyniosło więc zamierzony efekt społeczny. A im dłużej nasza reprezentacja będzie w turnieju, tym lepiej.

  czytaj więcej
 • W poszukiwaniu straconego stylu

  Irlandia jest najsłabszą drużyną na Euro 2012. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Pochwał dla zespołu Giovanniego Trapattoniego nie widać tymczasem końca.

  czytaj więcej
 • Matematyka z Holendrami, lekcja pierwsza

  Reprezentacja Holandii jest już prawie poza Euro 2012. Wczoraj piłkarze Berta van Marwijka przegrali 1:2 z Niemcami i nadal nie mają na swoim koncie choćby punktu.

  czytaj więcej
 • Tylko czy aż?

  My wciąż mamy szanse! Aż nie mogę w to uwierzyć. We wszystkich dotychczasowych turniejach, w jakich reprezentacja Polski brała udział za mojego życia, trzeci mecz grupowy był już tylko grą o honor. Teraz wszystko jest w naszych rękach.

  czytaj więcej
 • Król Andrij Pierwszy

  Na Ukrainie dokonał się wczoraj bezkrwawy zamach stanu. Republika zamieniła się, przynajmniej na kilka dni, w monarchię. Na pierwszego króla wybrano zaś – przez aklamację – Andrija Szewczenkę.

  czytaj więcej
 • Can you hear the drums, Fernando?

  Tak jak ktoś kiedyś pokusił się o analizę wyrazu twarzy Mona Lisy, tak my możemy spróbować wywnioskować, jakie uczucia wyraża wzrok Fernando Torresa po kolejnej zmarnowanej sytuacji strzeleckiej. Na pewno dużo w nim zdziwienia, trochę niedowierzania, trochę rozgoryczenia. Nietrudno też dopatrzeć się miny mówiącej: „dajcie mi już wszyscy święty spokój”.

  czytaj więcej
 • Wadliwy mechanizm Pomarańczy

  – Z budowaniem drużyny piłkarskiej jest jak z kopulacją słoni. Dużo hałasu, kurzu, a efekt dopiero po dwóch latach – powiedział niegdyś Wojciech Łazarek, były trener reprezentacji Polski. W przypadku kadry Holandii, do tego stwierdzenia należałoby dodać jeszcze drugą część: kolejne dwa lata zajmuje cofanie efektu pożądanego.

  czytaj więcej
 • „Sborna” po medal?

  Choć Euro 2012 jeszcze na dobre się nie zaczęło, już warto napisać o zespole, który nie tylko może, ale wręcz musi być „czarnym koniem” rozgrywek. Reprezentacja Rosji meczem z Czechami pokazała, że należy traktować ją poważnie w kontekście walki o medale.

  czytaj więcej
 • Podsumowanie sezonu 2011/12 Primera División

  Real Madryt przełamał trzyletnią ligową dominację FC Barcelona i po raz pierwszy od sezonu 2007/08 sięgnął po mistrzostwo Hiszpanii. Był to tym samym 32. triumf „Królewskich” w rozgrywkach Primera División. Poniżej prezentujemy podsumowanie potyczek w La Liga.

  czytaj więcej
 • Podsumowanie sezonu 2011/12 Premier League

  Za nami jubileuszowy, dwudziesty sezon Premier League. Nadszedł czas podsumowań i oceny tych zespołów, które swoją grą zwróciły na siebie największą uwagę.

  czytaj więcej
 • Triumf catenaccio – sezon 1963/64

  Po pierwszej wygranej włoskiego zespołu w PKME, przyszła kolej na następnego mistrza z Półwyspu Apenińskiego. Rozgrywki sezonu 1963-64 padły łupem najzagorzalszych wyznawców catenaccio – Interu Mediolan prowadzonego przez nietuzinkowego Helenio Herrerę.

  czytaj więcej
 • Umarł król, niech żyje król – sezon 1960/61

  Przez pięć kolejnych lat Europą niepodzielnie rządził Real Madryt. W sezonie 1960/61 panowanie ,,Królewskich” dobiegło końca. Katem Realu Madryt okazała się FC Barcelona, która w finale rozgrywek musiała uznać wyższość Benfiki Lizbona

  czytaj więcej
 • Wielka Barcelona gra w 11 czy 12?

  Kolejny mecz w Lidze Mistrzów z udziałem Barcelony obfitował w kontrowersje. Choć „Blaugrana” awansowała zasłużenie, będąc zdecydowanie lepszym zespołem, to kto wie, jak potoczyłby się rewanż na Camp Nou, gdyby najważniejsza osoba na boisku podejmowała inne decyzje.

  czytaj więcej
 • Apogeum chwały Realu – sezon 1959/60

  Piąta edycja Pucharu Mistrzów rozegrana na przełomie 1959/60 najprawdopodobniej była najlepszym, najbardziej emocjonującym turniejem w historii europejskich pucharów. Rozgrywki te zostały wygrane przez jeden z najlepszych zespołów w dziejach - Real Madryt.

  czytaj więcej