Więcej na temat: Historia Ligi Mistrzów

Newsy:

 • Historia finału z 1981 roku. Liverpool FC – Real Madryt

  Trzydzieści siedem lat temu, 27 maja 1981 roku, w finale Pucharu Europy stanęły przed sobą dwie ówczesne piłkarskie potęgi – Liverpool FC oraz Real Madryt. Spotkanie na Parc des Princes przeszło do historii futbolu jako spektakl, który został w pamięci kibiców na długie lata.

  czytaj więcej
 • Trzeci triumf Milanu – sezon 1988/89

  Aż 30 lat przyszło czekać Milanowi na trzeci Puchar Europy. Trofeum „Rossonerim” zapewniło dopiero pojawienie się na San Siro Arrigo Sacchiego i magicznej trójki Holendrów.

  czytaj więcej
 • O włos

  O włos było już nie raz. Gdy w 1996 roku Widzew z jednym tylko grupowym zwycięstwem (nota bene nad Steauą) opuszczał Ligę Mistrzów, zatrzasnął rodakom bramy do piłkarskiego raju na wiele lat. Do przedsionka – decydującej fazy – trafialiśmy od tamtej pory 12 razy. I choć nigdy nie było tak blisko, to wyniki, które dziś dałyby awans, można policzyć na palcach jednej ręki.

  czytaj więcej
 • W cieniu Heysel – sezon 1984/85

  Finał Pucharu Mistrzów pomiędzy Juventusem a Liverpoolem miał być zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu. Dramat na Heysel sprawił jednak, że futbol zszedł na dalszy plan.

  czytaj więcej
 • Złoty Bayern – sezon 1973/74

  Po trzech kolejnych triumfach Ajaksu Amsterdam zdawało się, że rekord Realu Madryt może zostać pobity. Jednak latem 1973 roku Johan Cruyff zamienił ponury Amsterdam na słoneczną Barcelonę. Po odejściu Holendra Ajax rozpoczął zjazd po równi pochyłej. Centrum europejskiego futbolu przeniosło się zaś 800 km na południowy-wschód do Monachium. Miejscowy Bayern jako pierwszy niemiecki zespół w 1974 roku wygrał Puchar Mistrzów.

  czytaj więcej
 • Futbol Totalny – sezon 1970/71

  W wyzwolonej kulturowo Holandii na początku lat 70. doszło do jednej z największych rewolucji w dziejach futbolu. Trenerzy pokroju Rinusa Michelsa wprowadzili piłkę nożną na wyższy poziom – totalny. Ajax Amsterdam stał się pierwszym zespołem, który w pełni wykorzystał zalety nowego systemu. Holendrzy dzięki Futbolowi Totalnemu sięgnęli po Puchar Mistrzów w sezonie 1970/71.

  czytaj więcej
 • Helenio Herrera – Dziecko Przeznaczenia

  Obywatel Francji urodzony w Argentynie, krwi hiszpańskiej – ta mozaika kultur złożyła się na osobowość jednego z najbardziej kontrowersyjnych trenerów w dziejach futbolu. „Czarodzieja”, „Maga”, którego metody szkoleniowe na zawsze zmieniły oblicze piłki nożnej.

  czytaj więcej
 • Powrót z zaświatów – sezon 1967/68

  Dziesięć lat zajęło Manchesterowi United podniesienie się po katastrofie monachijskiej. W 1968 roku Matt Busby spełnił swoje marzenie i ,,Dzieci Busby’ego” sięgnęły po Puchar Mistrzów.

  czytaj więcej
 • Triumf catenaccio – sezon 1963/64

  Po pierwszej wygranej włoskiego zespołu w PKME, przyszła kolej na następnego mistrza z Półwyspu Apenińskiego. Rozgrywki sezonu 1963-64 padły łupem najzagorzalszych wyznawców catenaccio – Interu Mediolan prowadzonego przez nietuzinkowego Helenio Herrerę.

  czytaj więcej
 • Umarł król, niech żyje król – sezon 1960/61

  Przez pięć kolejnych lat Europą niepodzielnie rządził Real Madryt. W sezonie 1960/61 panowanie ,,Królewskich” dobiegło końca. Katem Realu Madryt okazała się FC Barcelona, która w finale rozgrywek musiała uznać wyższość Benfiki Lizbona

  czytaj więcej